Rolety zewnętrzne – obniżenie temperatury w domu

Reklamy

Jak dzięki roletom zewnętrznym sterowanym automatycznie uzyskać obniżenie temperatury w domu? Czy rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym chłodzą mieszkanie? Jak sterować roletami, żeby w domu było chłodno? Czy warto dopłacić do napędu elektrycznego rolet zewnętrznych?

Reklamy

Jeżeli zastanawiasz się nad czy montować rolety zewnętrzne czy nie – to śmiało można powiedzieć, że warto. Dołożenie rolet zewnętrznych w późniejszym czasie jest trudnym wyzwaniem, a efekt estetyczny często jest gorszy od spodziewanego.

Zalety rolet zewnętrznych to m.in.

  • zmniejszają straty ciepała zimą
  • pozwalają utrzymać niższą temperaturę latem
  • ograniczają hałas docierający z zewnątrz
  • zwiększają intymność mieszkańców
Reklamy

Rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym.

Rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym są o wiele łatwiejsze w obsłudze niż te z sznurkiem lub taśmą materiałową. Dodatkowo zastosowanie zdalnego sterowania rolet zewnętrznych z układem automatyki zdecydowanie podnosi komfort mieszkania, gdyż część czynności może wykonywać automatycznie za nas.

Jak uzyskać obniżenie temperatury w domu gdy na zewnątrz jest upał i mocno świeci słońce?

Dzięki automatyzacji pracy rolet zewnętrznych obniżenie temperatury w mieszkaniu latem jest do osiągnięcia bez zastosowania urządzeń klimatyzacji. Jak to zrobić? Należy zaprogramować w programie sterującym roletami taką „SCENĘ”, „RUTYNĘ” czy „ZDARZENIE”, która po przekroczeniu np. 26StC na zewnątrz zamknie rolety od STRONY NASŁONECZNIONEJ.

Pamiętaj żeby zamknąć szczelnie wszystkie okna, a szczególnie te od strony gdzie wpada słońce w południe.

Tym sposobem w upalny dzień pomieszczenia, które normalnie nagrzewają się od słońca, będą zacienione i to niezależnie od tego czy jesteśmy w domu czy nie.

Rolety zewnętrzne ze sznurkiem, bez napędu

Jeżeli posiadasz rolety zewnętrzne bez napędu a chcesz aby w Twoim domu był przyjemny chłód kiedy wracasz z pracy to pamiętaj o kilku zasadach:

  • Zamknij rolety od strony południowej i południowo zachodniej
  • Domknij szczelnie wszystkie okna aby ciepłe powietrze nie wpływało do wnętrza
Reklamy

Zamykanie rolet – czy to coś pomaga?

Wykorzystanie rolet zewnętrznych do zacienienia domu daje bardzo dużą szansę na utrzymanie chłodu w domu. Chłód to jest stwierdzenie trochę na wyrost, chodzi o to aby utrzymać niższą temperaturę po nocy. Czyli w nocy wietrzymy, temperatura wewnątrz spada, a poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych powodujemy, że temperatura nie rośnie tak szybko jak przy otwartych roletach.

Same rolety poprzez zastosowanie w nich wkładek styropianowych mają większą izolacyjność, zatem zimą zatrzymują ciepło w domu a latem trzymają ciepła na zewnątrz.

Co zrobić aby latem w domu było chłodno?

Jest kilka sprawdzonych sposobów jak utrzymać najniższą temperaturę wewnątrz domu. Porady dotyczące walki z upałem latem:

  • wietrzyć pomieszczenia nocą, a rano zamykać SZCZELNIE OKNA (bez mikro uchyłów),
  • w ciągu dnia zasłaniamy rolety zewnętrzne, co najmniej do pozycji małych szparek, nie muszą być zamknięte całkowicie do końca. Otwieramy je gdy słońce chyli się ku zachodowi albo występuje cień np. z drzew lub innych domów,
  • pieczemy w piekarniku jak najmniej, aby ciepło nie nagrzewało pomieszczeń,
  • po kąpieli wietrz łazienkę na zewnątrz, nie wpuszczaj ciepła na pokoje,
  • jeżeli masz klimatyzację, to używaj jej gdy cię nie ma w domu, wtedy chłód nie dmucha na domowników oraz jeżeli posiadasz panele fotowoltaiczne to zwiększasz autokonsumpcję (zużywasz prąd całkowicie za darmo nic nie tracisz)
  • prasujesz, otwórz okno, zamknij drzwi, żeby temperatura nie uciekała do wnętrza
  • zasłaniaj okna, jeżeli nie posiadasz rolet to używaj zasłon, firan a ostatecznie koców
  • przyklej folię odblaskową na szyby gdzie opiera się słońce, w ten sposób odbijasz promienie i nie nagrzewa się wnętrze

Reklamy