Uporczywy problem w działaniu kotła grzewczego i instalacji. Problem z bojlerem. Problemy z temperaturą instalacji.

Reklamy

Często spotykane problemy w kotłach grzewczych oraz ich rozwiązanie.

Piec nie osiąga zadanej temperatury

Reklamy

Jeżeli kocioł nie osiąga zadanej temperatury, to problemów może być wiele, jednak warto próbować rozwiązywać je po kolei i szukać przyczyny.

Aby temperatura kotła zaczęła rosnąć do zadanych wartości ZAWSZE proponuję:

  • Wyczyścić kocioł z sadzy – wiele problemów z temperaturą zaczyna się od tego. Wystarczy zgarnąć wnętrze paleniska i po kolei wszystkie półki oraz zawirowacze (jeżeli są), lub sprężyny czyszczące (jeżeli są w kotle)
  • Wyczyścić kanał nawiewu wentylatora jeżeli nie był czyszczony dłużej niż 6 m-cy. Najlepiej zdjąć wentylator i odkurzaczem wciągnąć zalegający węgiel w kanale nadmuchowym.
  • jeżeli kocioł ma bardzo poważne problemy z osiągnięciem zadanej temperatury ale nie gaśnie, to sytuacją ratunkową jest obniżenie o kilka stopni temperatury na grzejniki np. do 35 stC, taka temperatura na grzejniki poprawi nieco komfort mieszkania i daje czas na szukanie prawdziwej przyczyny problemu z temperaturą kotła.
  • jeżeli wentylator posiada klapkę zamykającą to możliwe, że ona jest w złej pozycji, cały czas częściowo lub całkowicie przymknięta – mogła się zablokować, trzeba poruszać cięgnem z klapki tak aby na pewno była w pozycji otwartej- często klapka pomimo, że posiada cięgno to jest celowo zablokowana w pozycji otwartej – unieruchomiona w pełnym nawiewie – to jest OK. Jeżeli klapka jest przymknięta to do palnika trafia zbyt mała ilość powietrza i kocioł nie potrafi nagrzać, występuje dużo nie dopalonego węgla.

Jeżeli kocioł pracuje z włączoną opcją automatycznego palenia PID to :

  • Można zwiększyć moc na dmuchu w Menu Ustawień -> Korekta nadmuchu i zwiększyć o 1 do 3%
  • można spróbować podnieść moc kotła w menu ustawień (menu instalatora) na 100% jeżeli jest mniejsza wartość lub na 120%
  • ZANIM ZMIENISZ COŚ W MENU SERWIS ZRÓB ZDJĘCIE POCZĄTKOWEJ WARTOŚCI
  • Jeżeli wiemy, że zmieniane były wartości w Menu Serwisowym, to poprawa sytuacji może nastąpić od razu po przywróceniu Nastaw Fabrycznych w Menu Serwis (kod 5162)
  • Częstą przyczyną jest wewnętrzny błąd oprogramowania sterownika – czasami samoistnie naprawia się, ale WARTO wejść w MENU SERWIS (5162) Wejść w opcję MOC KOTŁA i wybrać pozycję najbliżej naszej domyślnej mocy kotła – ale trzymać się należy GRUPY USTAWIEŃ takiej jak mamy
  • W menu serwis -> Parametry Mocy -> wartość MIN Przer Pod (minimalna przerwa podawania) można o 1 do 3 sekund ZMNIEJSZYĆ tę wartość – tym samym FAKTYCZNA moc naszego kotła o kilka procent – często to rozwiązuje problem

Praca kotła w trybie DWUSTAN

czyli PID jest wyłączony, zalecam zwiększyć czas podawania o 1 do 3 sekund, tym samym kocioł zacznie pracować z większą mocą. Jeżeli kocioł zacznie wyrzucać nie spalony węgiel to należy zwiększyć moc wentylatora – siła nadmuchu

Reklamy

Przegrzewanie bojlera – bardzo wysoka temperatura bojlera

Objawy. Odczuwalna bardzo wysoka temperatura bojlera lub wskaźnik bojlera wskazuje wyższą temperaturę niż ustawiona na sterowniku.

Przyczyny.

Najczęstszą przyczyną jest WYSUNIĘCIE się czujnika temperatury z otworu wewnątrz bojlera. Należy wsunąć go z powrotem do końca, maksymalnie głęboko.

Dzieje się tak kiedy w obiegu CWU – fizyczne połączenie bojlera z kotłem, brak jest zaworu zwrotnego i skutkuje to cofaniem się samoistnym ciepła z pieca. Sprawę można rozwiązać przez zabudowę zaworu zwrotnego lub odpowiednie przerobienie rur obiegu bojlera – zabudowa pułapki cieplnej.

Uruchomiona opcja ochrony powrotu kotła z wykorzystaniem pompy cwu. Skutkuje to tym, że pompa CWU uruchamiana jest za każdym razem gdy temperatura powrotu spadnie poniżej zadanej wartości. Tym sposobem temperatura bojler jest zbliżona do temperatury pieca.

Taki fakt może pojawiać się okresowo i być efektem działania procedury DEZYNFEKCJI BOJLERA. Opcja dostępna jest jako dodatkowa funkcja, najczęściej można z niej skorzystać w trybie pracy pomp PRIORYTETU BOJLERA

Duża ilość sadzy w kotle

W piecu jest duża ilość sadzy, piec kopci po otwarciu drzwiczek.

sadza w piecu

Przyczyny. zabrudzony, zatkany wylot między palnikiem a kominem – wymaga wyczyszczenia

Możliwe, że wyczyszczenia wymaga kanał od wentylatora do palnika. Czyli ściągnąć należy wentylator i wyczyścić najlepiej odkurzaczem z drobinek węgla.

Nie osiąga zadanej temperatury

Możli

Można podzielić się swoimi problemami dot. kotła na Facebook’u

Home » Obsługa pieca » Uporczywy problem w działaniu kotła grzewczego i instalacji. Problem z bojlerem. Problemy z temperaturą instalacji.

Reklamy
One Comment