Dobór mocy pieca centralnego ogrzewania
Spis treści
- 0.1 Jak określić moc grzewczą źródła ciepła? Co wpływa na moc kotła? Jak sprawdzić dobór mocy pieca, źródła ciepła? Dobór mocy pieca centralnego ogrzewania
- 0.2 Czy moc grzejników wpływa na moc źródła ciepła?
- 1 Co wpływa na moc kotła, dobór mocy źródła ciepła
- 2 Ogrzewana powierzchnia
- 3 Ocieplenie budynku
- 4 Rodzaj odbiorników ciepła – jakie grzejniki
- 5 Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) skąd się bierze
- 6 Szczególne wymagania użytkowników
- 7 Położenie geograficzne budynku
Jak określić moc grzewczą źródła ciepła? Co wpływa na moc kotła? Jak sprawdzić dobór mocy pieca, źródła ciepła? Dobór mocy pieca centralnego ogrzewania

Czy moc grzejników wpływa na moc źródła ciepła?
Moc kotła grzewczego dobiera się do budynku, a decydujący wpływ ma ogrzewana kubatura (powierzchnia i wysokość) budynku, ocieplenie przegród zewnętrznych oraz rodzaj i ilość grzejników. Dobór mocy źródła ciepła nie musi być zrobiony „po aptekarsku”, to nie jest ścisły dokładny wynik. Jednak wymagane jest wyliczenie zapotrzebowania na ciepło, a wyliczona moc grzewcza musi pokrywać zapotrzebowanie. Dlatego moc źródła nie powinna odbiegać znacznie od wyliczonego zapotrzebowania na ciepło i zawsze musi zostać dobrana większa od zapotrzebowania. Najlepszą metodą doboru mocy kotła jest wykonanie Audytu energetycznego budynku. A ponieważ audytorzy potrafią się pomylić można w sposób uproszczony sprawdzić ten wynik.

Co wpływa na moc kotła, dobór mocy źródła ciepła
Wielkość budynku
Wielkość budynku, czyli kubatura budynku wyznaczana jest z powierzchni budynku raz wysokość budynku. Dlaczego kubatura jest tak ważna? Ponieważ możemy wysokość piętra budynku może być w granica od ok. 2,50m do np. 3m i więcej. Jeżeli mamy dom parterowy z antresolą (otwartą, wysoką przestrzenią aż do szczytu dachu nad częścią domu) wtedy mocno zwiększa się przestrzeń do ogrzania. Zapotrzebowanie na moc grzewczą pomieszczenia z antresolą jest znacznie większe od pomieszczenia o wysokości 2,5m – należy o tym pamiętać dobierając grzejniki lub moc ogrzewania podłogowego dla tego pomieszczenia.
Wysokość piętra a koszty ogrzewania
Wysokość piętra a zapotrzebowanie na moc grzewczą. Wysokość pięter w domu piętrowym jest bardzo istotna dla szacowania mocy kotła, ponieważ niższe kondygnacje oznaczają mniejszą kubaturę i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a wysokie pomieszczenia na parterze i piętrze powodują wzrost zużycia ciepłą ponieważ jest więcej przestrzeni do ogrzania.
Ogrzewana powierzchnia
Ile pomieszań będzie ogrzewanych a ile nie
Powierzchnia do ogrzania z kotła centralnego to powierzchnia ogrzewania wewnątrz budynku, którą chcemy ogrzewać. Brzmi zawile, jednak sens jest prosty – Nie wszystkie pomieszczenia domu muszą być ogrzewane, nie wszystkie pomieszczenia muszą mieć te komfortowe 22 stC. To ważne ponieważ jeżeli w kubaturze domu jest garaż. Jest to duża przestrzeń, którą albo w ogóle nie ogrzewamy albo ogrzewamy tylko do temp minimalnej np. 5 stC do 10stC, dlatego zapotrzebowanie na moc grzewczą jest mniejsze aniżeli dobierając piec dla przestrzeni razem z garażem.
Ogrzewanie hybrydowe
W dzisiejszych czasach kocioł grzewczy nie musi ogrzewać cały dom. Posiadając panele fotowoltaiczne możemy wybrać mieszany system grzewczy, w którym do części pomieszczeń ciepło jest produkowane z kotła c.o., a inna część może być ogrzewana np. tylko grzejnikami elektrycznymi lub klimatyzacją. W takiej sytuacji powierzchnia ogrzewana z pieca c.o. nie jest równa całkowitej powierzchni ogrzewanej domu, tym samym nasze źródło ciepła może mieć mniejszą moc ponieważ nie grzeje wszystkich pomieszczeń. Inne źródło ciepła warto wykorzystać w np. w pomieszczeniach na piętrze, zamiast rozprowadzać instalację wodną podłogową lub grzejnikową można zastosować maty grzewcze, w pomieszczeniach o większej kubaturze może się sprawdzić ogrzewania nadmuchowe z klimatyzacji, która doskonale cyrkuluje i sprawnie ogrzeje całą przestrzeń.
Ekonomiczne ogrzewanie piętra
Pomieszczenia na piętrze faktycznie wymagają dużo mniej ciepła do ogrzania a niżeli pomieszczenia na parterze. Różnica w zapotrzebowaniu jest tak duża, że wybór lokalnego grzejnika elektrycznego np. panelowy na podczerwień może w zupełności wystarczyć do ogrzewania pomieszczeń ze skosami poddasza.
Ocieplenie budynku
Ocieplenie budynku jest kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na zużycie ciepła. Budując nowy dom nie nie odczujesz jak wiele zmienia ocieplenie ścian i dachu, jednak osoby, które wykonały kompletne docieplenie użytkowanego budynku mogą potwierdzić, że ilość zużytego paliwa może spaść nawet o połowę, a i latem w budynku jest znacznie chłodniej niż przed ociepleniem. To właśnie ocieplenie domu, a w szczególności dachu lub stropu nad ostatnią kondygnacją sprawia, że ciepło nie ucieka z domu tylko kumuluje się w najwyższym miejscu co sprawia, że zapotrzebowanie na ciepło na piętrze, jest o połowę mniejsze od zużycia ciepła na parterze. Dlatego pozwolę sobie na stwierdzenie, że dom piętrowy jest tańszy do ogrzania, od parterowego, ponieważ ciepło ogrzewające parter ogrzewa jeszcze piętro, a w domu parterowym, ciepło ogrzewające parter jest tracone od razu.
Rodzaj odbiorników ciepła – jakie grzejniki
Czy moc grzejników wpływa na moc źródła ciepła?

Nie, moc grzejników nie wpływa na moc źródła ciepła, ponieważ możemy założyć grzejniki ścienne dużej mocy, jednak tej mocy nie wykorzystamy, ponieważ nastąpiłoby przegrzanie pomieszczenia, aby do tego nie doszło koniecznie montowane muszą być zawory z głowicą termostatyczną, które pracą grzejnika w zależności od chwilowego zapotrzebowania.
Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) skąd się bierze
Przy wyborze mocy kotła czy pompy ciepła bardzo ważne jest czy będzie podgrzewać wodę użytkową, która służy do mycia i kąpieli – jest to ciepła woda użytkowa (c.w.u)
Więcej informacji o nastawach bojlera LINK
CWU przeważnie podgrzewana jest do temperatury wyższej niż ta, która trafia do grzejników. W kotłach na paliwa stałe (węglowe lub pellet) podgrzewanie bojlera nie jest większym problemem, ponieważ te kotły LUBIĄ (producenci WYMAGAJĄ) temperaturę powyżej 50 stC. Zatem do bojlera trafia woda prosto z kotła i przygotowuje wodę kąpielową w bojlerze – chyba że kocioł ma za małą moc to wtedy jest problem.
W kotłach gazowych, pompach ciepła lub innych źródłach ciepła niskotemperaturowych, kocioł aby zagrzać wodę w bojlerze musi PODNIEŚĆ okresowo temperaturę w piecu i przesłać ją do wężownicy bojlera. Po ogrzaniu bojlera do wymaganej temperatury, piec wraca do normalnej temperatury pracy.
Dlatego do wyboru mocy źródła ciepła ważne jest czy będzie one podgrzewać bojler czy nie. Jeżeli nasz piec ma ogrzewać dom i bojler jednocześnie to trzeba przewidzieć ok 2kW mocy więcej. Jeżeli godzimy się z faktem że w czasie przygotowania wody kąpielowej, zostanie wyłączone ogrzewanie domu, to nie trzeba dokładać mocy do pieca.
Jeżeli wodę kąpielową podgrzewamy w przepływowym podgrzewaczu, lub w bojlerze z innym źródłem ciepła a niżeli z kotła (np. grzałką elektryczną lub dodatkową pompą ciepła na cele CWU) – to również nie musimy doliczać mocy do źródła ciepła

Szczególne wymagania użytkowników
Spotyka się domy z szczególnymi potrzebami. Czasami osoby starsze oczekują wyższej temperatury, co wiąże się z wzrostem zapotrzebowania na ciepło, które należałoby uwzględnić. Posiadacze terrariów również oczekują wyższej temperatury. W takich sytuacjach trzeba się zastanowić czy zwiększone zapotrzebowanie ma zostać pokryte z głównego źródła ciepła czy nie lepiej w danym pomieszczeniu zastosować dodatkowe lokalne ogrzewanie, zamiast przewymiarować kocioł grzewczy lub pompę ciepła. Należy zdawać sobie sprawę, że kocioł gazowy i pompa ciepła najwydajniej pracują przy temperaturach do 40 stC, co może się okazać zbyt niską temperaturą do specyficznych zastosowań.
Położenie geograficzne budynku
Lokalizacja geograficzna budynku i jego otoczenie wpływają na zużycie ciepła oraz na moc źródła ciepła
Jeżeli mowa tylko o Polsce to można wyszczególnić kilka stref klimatycznych. Inne temperatury zimą spotykamy w górach, gdzie spotykamy niższe temperatury oraz wiatr wieje mocniej, co powoduje mocniejsze wywiewanie ciepła z domu.
Otoczenie domu
Świadomość tego, że dom jest z każdej strony otoczony innymi budynkami pozwala założyć, że zużycie ciepła będzie mniejsze niż tego samego budynku postawionego w szczerym polu, bez drzew.