Gdzie umieścić termostat pokojowy
Spis treści
- 1 Gdzie w mieszkaniu umieścić termostat pokojowy, żeby dobrze działał? Czy można zabudować więcej termostatów? Jak miejsce zabudowy regulatora pokojowego wpływa na regulację układu grzewczego.
- 2 Jak wysoko ma być termostat pokojowy?
- 3 Gdzie nie umieszczać termostatu pokojowego?
- 4 Czy tam gdzie jest termostat musi być ogrzewanie ?
- 5 Czy termostat może stać na meblach
Gdzie w mieszkaniu umieścić termostat pokojowy, żeby dobrze działał? Czy można zabudować więcej termostatów? Jak miejsce zabudowy regulatora pokojowego wpływa na regulację układu grzewczego.

Miejsce zabudowania termostatu pokojowego decyduje, jaki komfort będzie w mieszkaniu. Najważniejsze żeby termostat nie był w miejscu nasłonecznionym! Ważne jest ile będzie termostatów pokojowych w domu, i który jest głównym regulatorem, o ile będzie taki wybrany.
Najlepsze miejsce zabudowy termosatu pokojowego
Termostat pokojowy powinien być zabudowany na wewnętrznej ścianie pomieszczenia gdzie najczęściej przebywamy – najczęściej jest to salon. Nie może być w miejscu gdzie docierają bezpośrednio promienie słoneczne w okresie grzewczym, gdzie działa na niego źródło ciepła, jak również nie może być blisko okna aby nie dmuchało na niego zimniejsze powietrze..
Jak wysoko ma być termostat pokojowy?
Zalecana wysokość to ok. 1,5m od ziemi, im niżej tym chłodniej, więc termostat grzałby za mocno. Jeżeli w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe to wtedy termostat wyłapał by zbyt szybko wzrost temperatury od ciepłej podłogi.
1,5 m to najlepsza wysokość dla odczytu temperatury ponieważ to wysokość górnych części ciała, to nimi odczuwamy komfort temperaturowy.
Gdzie nie umieszczać termostatu pokojowego?
Termostat nie może być zasłonięty firaną, zasłoną lub być za drzwiami lub innym meblem.
Termostat pokojowy nie może być bezpośrednio obok grzejnika ani innych elementów które podczas pracy wydzielają ciepło, np. obok TV Plazmowego albo żarówek tradycyjnych, które się grzeją.
Czy tam gdzie jest termostat musi być ogrzewanie ?
W pomieszczeniu gdzie znajduje się termostat musi być źródło ciepła połączone z kotłem – grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Termostat odzwierciedla działanie lub postój ogrzewania, dlatego w tym pomieszczeniu grzejnik musi być włączony na termostacie powyżej 3. Jeżeli zawór nastawiony jest zbyt słabo wtedy pozostałe pomieszczenia będą przegrzane.

Termostat nie może być w sypialni ponieważ ponieważ tam najczęściej chcemy, żeby było chłodniej.
Jeżeli w pokoju uruchomi się ogrzewanie elektryczne lub klimatyzację wtedy ogrzewanie zostanie wyłączone chociaż w mieszkaniu jest chłodno.
Czy termostat może stać na meblach
Tak termostat pokojowy może stać na meblach lub na stole w centralnym miejscu pokoju, jest to również dobre miejsce ponieważ odczytuje temperaturę wewnętrzną w centralnej części pomieszczenia. Ważne aby nie był umieszczony pomiędzy jakimiś przedmiotami, utrudniającymi odczyt właściwej temperatury.

Więcej informacji o termostatach pokojowych. Jaką ustawić temperaturę na termostacie
Może cię zainteresować: