Jak obniżyć koszt ogrzewania domu? Izolacja budynku.
Spis treści
- 1 Jak obniżyć koszt ogrzewania domu i mieszkania? Co zrobić żeby rachunki za ogrzewanie były niższe ale w domu było ciepło?
- 2 Po co ogrzewać dom czy mieszkanie?
- 3 Straty ciepła w domu?
- 4 Co daje izolacja domu?
- 5 Koszt ocieplenia ścian w 2024 1 kwartał
- 6 Obniżenie kosztów ogrzewania o 25% z Regulatorem pokojowym
Jak obniżyć koszt ogrzewania domu i mieszkania? Co zrobić żeby rachunki za ogrzewanie były niższe ale w domu było ciepło?
Po co ogrzewać dom czy mieszkanie?
Wszyscy do swojego komfortu i dobrego samopoczucia potrzebujemy odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu gdzie przebywamy. Dla każdego temperatura komfortowa oznacza inną wartość. Ktoś woli gdy w pomieszczeniu jest 20 stC, a ciepłolubni wolą gdy jest 23 stC. Tak czy inaczej bez ogrzewania temperatura pomieszczenia w czasie chłodów będzie spadać i bez źródła ciepła będzie zimno.

Straty ciepła w domu?
W domu spada temperatura ponieważ ciepło z domu ucieka. Im lepsza izolacja budynku tym mniej mocy grzewczej potrzeba do podniesienia i utrzymania temperatury wewnętrznej.
Straty ciepła przez przegrody.
Najwięcej ciepła ucieka przez:
- dach
- ściany
- wentylację
- okna, drzwi
- podłogę
Co daje izolacja domu?
Poprawa izolacyjności przegród zmniejsza współczynnik zapotrzebowania na ciepło, czyli mniej ciepła potrzeba do utrzymania temperatury komfortowej. To oznacza, że jeżeli przed ociepleniem domu potrzebny był kocioł o mocy 21kW, to po ociepleniu ścian i dachu wystarczy kocioł o 30% mniejszy czyli ok. 14 kW
Koszt ocieplenia ścian w 2024 1 kwartał
Koszt izolacji ścian najczęściej jest największym kosztem. Koszt materiałów na ocieplenie to od 50 do 250zł/m². Koszt robocizny ocieplenia ścian domu od 100zł/m² do 150zł/m².
Razem koszty ocieplenia ścian domu za m2 to przedział od 150zł/m² do 400zł/m²
Szczegółowy kosztorys ocieplenia ścian w 2024r dostępny tutaj LINK Koszty ocieplenia Muratordom.pl
Obniżenie kosztów ogrzewania o 25% z Regulatorem pokojowym
Regulator pokojowy to czujnik temperatury, który umieszczamy w pomieszczeniu. Dba on o to aby temperatura wewnątrz budynku była taka jaką oczekujemy, aby nie przegrzewać niepotrzebnie pomieszczeń bo z tego właśnie biorą się dodatkowe koszty ogrzewania.
Więcej w tym temacie przeczytasz TUTAJ