Mój piec
Spis treści
- 1 Masz problem z regulacją pieca?
- 2 Opis cennej porady dotyczącej nastaw pieca – zapoznaj się z tą metodą
- 2.1 5 rzeczy, które warto zrobić, przed uruchomieniem pieca
- 2.2 Ustawienie sterownika w zimowy tryb pracy
- 2.3 Moc kotła np. Defro i SAS
- 2.4 Jeżeli źródło ciepła zostało źle dobrane do zapotrzebowania to zaczynają się problemy.
- 2.5 Kotły na paliwo stałe z podajnikiem automatycznym.
- 2.6 Co zrobić gdy mamy za słabe źródło ciepła? Za mały kocioł grzewczy?
- 2.7 Czym jest ekogroszek?
- 2.8 Jak ma działać piec na ekogroszek?
- 2.9 Ekogroszek
- 2.10 Czy piec z podajnikiem jest bezobsługowy?
- 3 Po co zmieniać nastawy sterownika pieca?
- 4 Rodzaje kotłów na ekogroszek
Masz problem z regulacją pieca?
Bazując na zdobytym doświadczeniu rozwiązujemy problemy z pracą układu grzewczego. Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania? Twój piec nie pracuje prawidłowo?
Skorzystaj z wiedzy zawartej na tej stronie internetowej. Dowiedz się jak zmniejszyć zużycie opału, obniżyć koszty ogrzewania i użytkowania domu. Jakie są obowiązki właściciela domu, szczególnie te związane z ogrzewaniem.
Wykorzystaj kalkulatory i wylicz zużycie opału, koszt ogrzewania, koszty dojazdu, ile miejsca zajmuje węgiel. Sprawdź ceny ekogroszku, ceny pelletu i gazu.
Dowiedz się jak ustawić sterownik kotła na pellet i koła na ekogroszek.
Jaka jest różnica między zwykłym węglem a ekogroszkiem.
Ile m3 gazu to kWh
Jak wyczyścić piec, dlaczego piec dymi?
Podczas użytkowania kotła na ekogroszek napotykamy wiele problemów, piec nie dogrzewa, gaśnie a czasami nie dopala węgla. Przyczyny takiej sytuacji może być kilka, najczęściej winny jest nie najlepszy węgiel, a kolejny z powodów to zanieczyszczony wlot do pieca od strony wentylatora lub wylot z pieca do komina.
Opis cennej porady dotyczącej nastaw pieca – zapoznaj się z tą metodą
Problem z jakością ekogroszku ma decydujące znaczenie dla prawidłowej pracy kotła. Kiepski ekogroszek nie chce się spalać w standardowych nastawach oraz w trybie automatycznym PID. Dlatego często trzeba wyłączyć tryb PID i skorzystać z własnych nastaw pracy dwustanowej. W początkowej fazie regulacji można wykorzystać kalkulator nastaw przerwy i podawania z tego serwisu – LINK DO KALKULATORA, gdzie wyliczamy czas przerwy podawania dla zadanego czasu podawani np 5 sek., moc którą chcemy osiągnąć można wpisać taka jak moc pieca, lub mniejszą dobraną do domu.
Mając ustalony czas PRZERWY PODAWANIA np. 40 sek, moc jaką chcemy osiągnąć to 15 kW, kalkulator wyliczył CZAS PODAWANIA WĘGLA na 6 sek. Dobierając do tego moc wentylatora (dla DEFRO i SAS może być ok 30%, dla palników SV200 może być ok 40%) opał powinien spalać się dobrze. Jeżeli węgiel jest problematyczny mogą być problemy z dopaleniem, wtedy możesz spróbować tajnej metody regulacji pieca. Polega ona na proporcjonalnym zwiększeniu nastaw CZASU PODAWANI I PRZERWY. jak to zrobić najlepiej? Mając wyznaczony czas podawania 6 sek., można zwiększyć go o np współczynnik 1,5 w ten sposób podawanie będzie wynosić 9 sek., a czas przerwy zwiększony o ten sam współczynnik wyznaczy nam nową wartość równą 60 sek.
W skrócie metoda polega na zwiększeniu czasów podawania i przerwy o tą samą krotność np. 1.5
Przykład zastosowania metody regulacji pieca
Czas podawania 6 sek * 1,5 =9 sek.
Czas przerwy 40 sek. * 1,5 = 60 sek.
Wentylator bez zmian.
W ten sposób nie zwiększamy mocy palnika, spalania, ale sprawiamy że węgiel dłużej leży na palniku i ma szansę się dopalić. Następnym krokiem jest zmiana czasu podawania o 1 sek w górę i kontrola czy spalanie się poprawiło jeżeli nie jest lepiej, to zmniejszamy wstępną nastawę o 1 sek. i ponownie sprawdzamy przez kilkadziesiąt minut czy jest poprawa spalania.
Jeżeli masz duże problemy w spaleniu węgla możesz spróbować tej metody. Niejednokrotnie rozwiązuje problemy, ale na kiepski węgiel nie ma złotego środka, czasami po prostu się nie da.
5 rzeczy, które warto zrobić, przed uruchomieniem pieca
- Wyczyścić komin i wylot z pieca do komina z sadzy
- Wyczyścić wnętrze pieca z starego popiołu i sadzy oraz łatwo odchodzącej rdzy
- Sprawdzić poziom wody w instalacji, dla instalacji zamkniętej ok. 1 bar, dla otwartej to wysokość domu /10 = ile bar. Czyli 7 m dom to 0,7bar
- Sprawdzenie czy działają pompki obiegowe, podajnik paliwa
- Czy grzejniki są odpowietrzone
Ustawienie sterownika w zimowy tryb pracy
Rozpoczynając sezon grzewczy wykorzystując kocioł na paliwo stałe, należy znaleźć ustawienia “Tryb Pracy” i przejść w opcję Praca pomp równoległa, zmieniają c te ustawienia z Tryb Lato lub Tylko CWU jeżeli był ustawiony. Ustawienia są szczególnie istotne dla pieca pracującego w trybie automatycznym. Jeżeli Twoj sterownik nie ma opcji pracy automatycznej, czyli tylko tryb dwustanowy, z podaniem czasu podawania i przerwy to należy zwiększyć ilość podawanego paliwa poprzez zmniejszenia przerwy podawania i zwiększenia czasu podawania.
Warto pamięta, że odpowiednie ustawienia pracy pieca przynoszą oszczędności. Zatem zacznij oszczędzanie już dziś.
Moc kotła np. Defro i SAS
Niektóre sterowniki posiadają wybór mocy kotła (np. Defro), wato sezon rozpocząć z mniejszą mocą, ponieważ kocioł dobrany jest do mrozów i wtedy pracuje na 100%, początek ogrzewania naszego domu warto ustawić ten parametr niżej może na 70%. Wtedy zaoszczędzimy opał.
Jeżeli źródło ciepła zostało źle dobrane do zapotrzebowania to zaczynają się problemy.
Niedopasowanie mocy kotła / pompy ciepła do faktycznych potrzeb grzewczych ma różne skutki w zależności od urządzenia.
Zaobserwowane problemy wynikające ze złego doboru mocy źródła ciepła.
Kotły na paliwo stałe z podajnikiem automatycznym.
Dobranie zbyt małego kotła jest przyczyną wzrostu spalania paliwa, niedogrzania domu oraz może zakończyć się szybką usterką pieca.
Powody powyższych problemów to ciągła, nieprzerwana praca kotła, który wykorzystywany jest na 100% swoich możliwości kiedy temperatury zewnętrzne spadają wyraźnie poniżej zera. Prawidłowa praca każdego urządzenia nie powinna w dłuższym czasie na granicach swoich konstrukcyjnych możliwości. Tak jak żaden silnik samochodowy nie będzie długo pracować jeżeli pracuje na maksymalnych obrotach, na czerwonym polu. W ten sposób urządzenie ulega wyeksploatowaniu.
Kocioł nie przechodzi w niższe parametry pracy, cały czas podając maksymalną przewidzianą dawkę paliwa, a mimo to może nie osiągać zadanej temperatury lub osiągnie ją na krótki czas, a następnie temperatura obiegu grzewczego spada, po czym znowu mozolnie goni do zadanej temperatury.
Widziałem kilka kotłów, które po roku użytkowania wyglądały jakby pracowały 15 lat! A ich użytkownicy wydzwaniali po serwis, z pretensjami, że piec nie potrafi osiągnąć zadanej temperatury – serwisant przyjeżdżał, zmieniał ustawiania fabryczne sterownika, sztucznie podnosząc moc pieca, co przyspieszało zużycie mechaniczne kotła – przegrzanie blach, drzwiczek, czopucha itp. Dlatego, że powierzchnia oddawania ciepła jest zbyt mała, pomimo dużego ognia piec nie jest wstanie wyprodukować wystarczająco dużo energii. Pracując non stop mógł może nie przepalać całego węgla. Skutkuje to bardzo nieekonimiczną pracą i chłodnymi pomieszczeniami.
Co zrobić gdy mamy za słabe źródło ciepła? Za mały kocioł grzewczy?
Za słaby piec to kolosalny problem. Oznacza, że faktyczne zapotrzebowanie na energię cieplną budynku w mrozy jest większa niż kocioł jest w stanie wyprodukować, niezależnie czy ogrzewanie jest niskotemperaturowe czy wysokotemperaturowe. Różnicą, która mocno wpływa na sposób rozwiązania tego problemu jest fakt czy dom jest ocieplony czy nie.
Dom jest nie ocieplony i brakuje ciepła to rozwiązań jest kilka:
- WYMIENIAMY KOCIOŁ – stary sprzedajemy. Efekty odczuwalne są od razu, mniejsze spalanie opału zrekompensuje częściowo wymianę kotła lub
- zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło obniżając temperaturę – piec będzie w stanie osiągnąć zadaną temperaturę
- trzeba poszukać oszczędności w ogrzewanych pomieszczeniach, czyli zakręcamy ogrzewanie i mocno obniżamy temperaturę w pomieszczeniach nie używanych (piwnica, garaż, hol, sypialnia)
- grzejemy pokoje na zmianę, nie zakręcając całkiem ogrzewania ale obniżając temperaturę na głowicach termostatycznych okresowo
- zamykamy drzwi pokoi, bo łatwiej ogrzać mniejsze kubatury, a zimno z holu nie wędruje do pomieszczeń,
- szukamy dodatkowych źródeł ciepła – najlepiej wysokotemperaturowego np. kominek lub grzejniki na podczerwień, nie sprawdzą się maty grzejne
- uszczelniamy miejsca skąd nawiewa zimne powietrze
- ocieplamy podłogę strychu (kładziemy dywany, kupujemy styropian i kładziemy na posadkę strychu)
- jeżeli posiadamy rolety zewnętrzne to koniecznie zamykamy je jak najczęściej a już zawsze w nocy
- dogrzewamy klimatyzatorem jeżeli jest
- jeżeli pieczemy, gotujemy to nie wietrzymy nadmiernie tylko staramy się zatrzymać wyprodukowane w ten sposób ciepło
- jeżeli wietrzymy to tylko chwilowo i intensywnie, żeby nie wychłodzić murów.
Czym jest ekogroszek?
Piec na ekogroszek pozwala na automatyzację ogrzewania węglowego. Ponieważ wrzucany opał do zbiornika to ekogroszek to wiemy, że podajnik ślimakowy czy tłokowy poradzi sobie z jego przepchaniem do palnika. Inny rodzaj węgla może mieć za duże ziarna (za dużą frakcję) i podajnik będzie się notorycznie blokować.
Jak ma działać piec na ekogroszek?
Piec z podajnikiem na ekogroszek działa jak silnik spalinowy: podaje paliwo (węgiel) oraz dmucha powietrzem wykorzystując wentylator. Źle dobrane proporcje paliwa lub powietrza powodują, że piec nie dopala węgla (wyrzuca surowy węgiel do popielnika) lub spala węgiel zbyt szybko i nie idzie nagrzać domu, temperatura spada, czasami nawet piec gaśnie.

Ekogroszek
Ekogroszek to rodzaj węgla o odpowiedniej wielkości ziaren i o odpowiednim składzie. Czyli jest to ten sam węgiel co węgiel typu orzech, kostka, ale lepiej wyselekcjonowany i wzbogacony po to aby spalał się jak najlepiej w piecu podajnikowym oraz aby mniej kopcił i miał mniejszą zawartość popiołu i siarki. Prawidłowa wielkość ziaren ekogroszku to 5 do 25mm. Mniejsze uziarnienie to miał węglowy, większe to sortyment orzech.
Czy piec z podajnikiem jest bezobsługowy?
Piec z podajnikiem nazywany automatycznym i bezobsługowym, ale na pewno nie jest bezobsługowy. Piec na ekogroszek wymaga ok. co 6 dni załadowania zbiornika węglem, co wiąże się z dużym zapyleniem z wsypywanego opału. Co kilka dni należy piec wyczyścić z sadzy, a co kwartał powinien przyjść kominiarz wyczyścić komin, jest to ważne szczególnie jeśli latem woda w bojlerze podgrzewana jest w piecu węglowy. W okresie letnim spalanie opału odbywa się w bardziej niekorzystnych warunkach, ponieważ ciepło nie jest potrzebne w dużych ilościach i przez całą dobę – zatem piec się “kisi” w niskiej temperaturze spalania, powstaje dużo sadzy. Należy dbać o prawidłową pracę i proces spalania, a problemy z zablokowanym podajnikiem nie są rzadkością, a usunięcie takiego problemu może się wiązać z opróżnieniem zbiornika.
Po co zmieniać nastawy sterownika pieca?
Wielu użytkowników nie zagłębia się w nastawy jakie oferuje sterownik pieca – a to szkoda. Poprzez ingerencje w nastawy, ich dopasowanie do aktualnego zapotrzebowania na ciepło można zaoszczędzić sporo opału, ponieważ piec nie potrzebuje korzystać z pełnej mocy palnika, inne nastawy powinny być dla okresów przejściowych a inne dla okresów dużego mrozu.
Rodzaje kotłów na ekogroszek
Spotykane najczęściej kotły na ekogroszek, to kotły z podajnikiem ślimakowym. Takie rozwiązanie pozwala na precyzyjne podawanie dawki węgla na palnik. Palnik może być retortowy lub rynnowy.
Drugo rodzaj kotłów na ekogroszek to kocioł z podajnikiem tłokowym (szufladowym). Jest nim trudniej wyregulować ilość podawanego węgla, ale taki kocioł może spalać bardziej różnorodne frakcje węgla, zarówno miał jak i nieco grubszy węgiel. Proces spalania nie jest tak bezdymowy jak w piecu ślimakowym, ponieważ podawane są większe dawki węgla co pewien czas, a nie prawie że ciągle ale małe dawki.
Palnik retortowy
Węgiel w takim palniku jest wypychany od spodu lub boku. Węgiel spala się od góry, popiół spada na boki, świeży węgiel wypycha spalony popiół. Jeżeli węgiel wychodzi od spodu na palnik, to ma pod palnikiem kolano z rury, którą doprowadzany jest węgiel, gdzie pracuje ślimak oraz dookoła biegnie powietrze, które wdmuchiwane jest na palnik spod korony, z każdej strony.
Piec z podajnikiem bocznym, np. kocioł Ogniwo (polecam) podaje węgiel z boku, powietrze wdmuchuje na ogień z dwóch stron. Ten rodzaj palnik reguluje się łatwiej niż retortowy dolny.

Palnik rynnowy
Ogień podawany ślimakiem lub szufladą (piec tłokowy) spala się na płytce z otworami nadmuchowymi od dołu. Paliwo przesuwa się i grawitacyjnie spada z palnika do popielnika. Tego rodzaju piece mają mniejszą pojemność zbiornika na węgiel ponieważ spód zbiornika musi być powyżej palnika. W tego rodzaju palnikach nie jest problem z powstawaniem spieków jak w palnikach retortowych. Spieki nie blokują ognia i następnego węgla.

Palnik SV 200
Palnik rynnowy, w którym powietrze jest intensywnie wdmuchiwane na ogień, co przypomina silnik rakietowy. ma szerokie zastosowanie, ponieważ może spalać węgiel od miałów po grubsze frakcje, jak również pellet i mieszanki nasion, łupin itp. Ważne w tym palniku jest drożność kanałów nawiewowych, żeby nie powstawały duże ilości sadzy. Prawidłowa praca to silny boczny płomień sięgający przeciwnej ścianki pieca, kolor płomienia musi być jasny, nie powinien mocno dymić, a kolor ognia nie może być czerwony. Nie powinno być sytuacji gdzie wylatuje nie spalony węgiel, jest objaw albo zbyt małego nadmuchu albo za dużego podawania lub nie drożnych kanałów nawiewowych.