Jak zostawić kocioł na lato po zakończeniu grzania
Spis treści
- 1 Co zrobić po zakończonym sezonie grzewczym z kotłem na ekogroszek lub pellet w lato? Jak pozbyć się wilgoci z pieca latem? Co zrobić żeby kocioł nie rdzewiał? Postępowanie po zakończeniu grzania czyli po zakończeniu sezonu.
- 2 Co zrobić żeby kocioł przetrwał sezon letni bez ognia?
- 3 Mój kocioł stoi w ciepłym pomieszczeniu, latem jest w nim sucho. Kotłownia ma dobrą wentylację.
- 4 Mój kocioł znajduje się w piwnicy, która jest wilgotna, chłodna
- 5 Postępowanie z wygaszonym kotłem w czasie gorących dni
Co zrobić po zakończonym sezonie grzewczym z kotłem na ekogroszek lub pellet w lato? Jak pozbyć się wilgoci z pieca latem? Co zrobić żeby kocioł nie rdzewiał? Postępowanie po zakończeniu grzania czyli po zakończeniu sezonu.
Co zrobić żeby kocioł przetrwał sezon letni bez ognia?
W zależności od tego jaki mikroklimat mamy w miejscu zabudowy kotła, można wyróżnić dwa rozwiązania problemu zakończenia sezonu grzewczego dla kotłowni suchych i wilgotnych.
Spis treści:

Mój kocioł stoi w ciepłym pomieszczeniu, latem jest w nim sucho. Kotłownia ma dobrą wentylację.
Jeżeli mamy to szczęście, że kotłownia jest sucha nie tylko zimą ale również latem, to niezależnie od postępowania, będzie problemu z stanem pieca po wygaszeniu pieca.
Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest pozostawienie lekkiej szczeliny na wszystkich drzwiczkach kotła. Suche powietrze będzie dodatkowo suszyć wnętrze kotła i komina.
Mój kocioł znajduje się w piwnicy, która jest wilgotna, chłodna
Jeżeli w pomieszczeniu kotłowni jest duży poziom wilgoci, jest to pomieszczenie chłodne to trzeba poświęcić więcej uwagi na sposób zabezpieczenia kotła po wygaszeniu ognia poza sezonem grzewczym.
Jeżeli temperatura w kotłowni jest wyraźnie niższa od temperatur zewnętrznych latem to istnieje duża szansa na to że w piecu będzie zbierać się wilgoć, ponieważ ciepłe powietrze styka się z chłodem piwnicy i kotła i powstaje punkt rosy i miejsce powstawania ognisk wilgoci.
Rozwiązaniem tego problemu jest zatkanie wylotu do komina, umieszczenie wewnątrz kotła pochłaniacz wilgoci oraz wietrzenie kotłowni. W ten sposób wilgoć w piecu zbiera się w pojemniku i należy go co pewien czas opróżniać z wody lub wymieniać na nowy. Zamiennie można używać gazet jako pochłaniacz wilgoci.
Kup pochłaniacz wilgoci, który rozwiąże problem z wilgocią w kotle.
Postępowanie z wygaszonym kotłem w czasie gorących dni
Jeżeli będą wysokie temperatury zewnętrzne to warto skorzystać z takiej okazji i przewietrzyć komin pozostawiając uchylone furtki kotła.