Moc palnika z ustawień PRACA i PRZERWA podajnika

Reklamy

Wyliczenie nastaw czasów pracy i postoju podajnika pieca na ekogroszek i pellet.

Jaka jest moc palnika retortowego dla zadanych parametrów pracy sterownika dwustanowego?

Korzystając z tego kalkulatora wyznaczysz aktualną moc jaką generuje Twój kocioł dla parametrów pracy i postoju w trybie pracy dwustanowego (dwustan) dla podajnika ślimakowego. Sprawdza się zarówno dla ekogroszku jak i do pelletu.

Reklamy

Reklamy

Te parametry można przeliczać dla trybu GRZANIE (praca) i osobno dla trybu PODTRZYMANIE.

Opis działania:

  • Podaj wydajność swojego podajnika (najczęściej to ok. 15kg/h, czasami więcej ok 25 kg/h)
  • Ustal kaloryczność opału (mocny węgiel to 29MJ/kg, dobry to 26MJ/kg, a PELLET to ok. 16MJ/kg).
  • Wpisz czas podawania opału [w sekundach], z zakresu od 1 do 30 sek,
  • Podaj czas przerwy w pracy podajnika [w sekundach] zakres najczęściej od 20 do 120 sek

Wynikiem jest moc jaką idzie otrzymać z podanych parametrów. Jeżeli nie idzie osiągnąć zadanej temperatury, to trzeba zwiększyć moc, czyli zwiększyć podawanie lub zmniejszyć przerwę, wtedy moc wzrośnie. Jeżeli temperatura pieca rośnie za szybko i przebija zadaną temperaturę za mocno, należy zmniejszyć moc czyli skrócić PODAWANIE lub wydłużyć przerwę podawania.

Aby piec spalał dokładnie opał, osiągał właściwe temperatury użytkownik musi dobrać samemu moc pracy wentylatora do ilości węgla jaka jest podawana na palnik. Zbyt mała ilość powietrza powoduje nie spalenie całego węgla i jego przerzucanie, za duża siła nadmuchu powoduje zapadanie się żaru na palniku i nadmierne wydmuchiwanie ciepła do komina.

Jeżeli korzystasz z PID, możesz z stoperem sprawdzić jak długo piec podaje i jaka jest przerwa podawania, wylicz z jaką mocą faktycznie pracuje piec, ile kW daje palnik.

Skorzystaj z drugiego kalkulatora i wyznacz czas przerwy podajnika dla określonej mocy palnika, którą chcesz mieć ustawioną -> WYLICZ CZAS PODAWANIA

Reklamy
3 komentarze