Wszystko o sterownikach pokojowych

Reklamy

Jak obniżyć koszt ogrzewania? Jak podłączyć samodzielnie termostat pokojowy do swojego kotła. Jak obniżyć zużycie opału bez obniżenia temperatury wewnętrznej? Czy regulator pokojowy zmniejsza spalanie opału? Czy sterownik pokojowy ma sens? Regulator pokojowy – Wszystko o sterownikach pokojowych

Zmniejsz rachunki za ogrzewanie z regulatorem pokojowym

Reklamy

Regulator pokojowy na pewno pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu. Oszczędności przez stosowanie termostatu połączonego z sterownikiem kotła (ekogroszek, pellet, gaz itp) mogą sięgać 50%. Dlaczego takie oszczędności? Ponieważ niektórzy użytkownicy nie mają głowic termostatycznych na grzejnikach i nie mają automatyki regulującej temperaturę czynnika grzewczego, a nie chce się im chodzić do kotła celem obniżenia temperatury. A warto regulować temperaturę ogrzewania bo inaczej dochodzi do przegrzewania pomieszczeń ponad temperaturę komfortową, a to przekłada się na zwiększone zużycie.

Reklamy

Dlaczego sterownik pokojowy zmniejsza koszt ogrzewania?

Jeżeli pomieszczeniu postawi się termometr to dowiemy się jaka faktycznie jest temperatura w pomieszczeniu, a nie jaka się wydaje że jest. Pytanie czy jest nam zimno czy ciepło nie dotyczy temperatury w pomieszczeniu, ponieważ odpoczywając w pomieszczeniu o temperaturze 24 stC można po jakimś czasie mieć odczucie zimna, ale wystarczy, że w tej temperaturze będziemy sprzątać mieszkanie i okaże się, że jest za ciepło. Dlatego spoglądając na termometr dowiemy się, że temperatura jest cały czas taka sama.
Zatem czasami może być w domu niższa temperatura a komfort będzie zachowany!

Stosując regulator pokojowy możemy DOSTOSOWAĆ temperaturę pomieszczenia do naszych potrzeb.

Jak działa sterownik pokojowy?

Sterownik pokojowy mierzy temperaturę pomieszczenia i sprawdza czy jest ona niższa czy wyższa od tego jaką nastawił użytkownik. Jeżeli jest cieplej niż jest to ustawione, regulator pokojowy działa na układ grzewczy i z mniejsze jego moc poprzez:

  • wyłączenie kotła,
  • obniżenie temperatury na zaworze regulacyjnym
  • wyłącza pompę z danego obiegu grzewczego
  • zamyka zawór ogrzewania części instalacji grzewczej lub grzejnika

Jak podłączyć regulator pokojowy do twojego kotła?

Poniższe czynności użytkownik wykonuje na własną odpowiedzialność. Ewentualne uszkodzenia i problemy wyniknąć mogą z nieumiejętnego postępowania lub błędów użytkownika. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie następstwa.

Większość źródeł ciepła zostało wyposażone w wejście na podłączenie uniwersalnego regulatora pokojowego. Takie rozwiązanie zostaje tutaj opisane.

  • Znajdź DTR – Instr. obsługi sterownika z kotła, wyszukaj informacji dotyczące Uniwersalnego Regulatora Pokojowego
  • Należy włączyć zasilanie kotła i regulatora pokojowego jeżeli był podłączony do prądu.
  • Należy dojść do miejsca gdzie znajduje się sterownik kotła i otworzyć osłony
  • Na listwie sterownika kotła DEFRO, SAS, Ogniwo, eCoal, Lazar i itp.
  • W odbiorniku Regulatora podłączamy styki zasilania czyli „N” oraz „”L” przewodem zakończonym wtyczką – nie podłączamy do prądu jeszcze.

W sterowniku szukamy na listwach przyłączeniowych miejsca do podłączenia regulatora pokojowego, najczęściej opisane [REG. POK.] z możliwością podpięcia dwóch przewodów – to miejsce powinno być wskazane w dokumentacji. W to miejsce podłączamy dwa przewody które będą połączone z wejściem NO i COM ze odbiornika Regulatora Pokojowego.

Podłączamy przewody z odbiornika regulatora pokojowego jeżeli jest bezprzewodowy lub przewody wyprowadzone z samego regulatora. W regulatorze najczęściej są to oznaczenia (NO lub NC i COM)
Podłączamy albo NC albo NO, jest to obojętne w tej chwili – dopiero gdyby działanie było odwrotne od zamierzonego to zmieniamy miejscami przyłączenie z NO na NC.

Podłączamy do prądu SAM odbiornik Regulatora Pokojowego i sprawdzamy czy działa, czy diody świecą, czy nadajnik (element który będzie w pokoju) zsynchronizował się z odbiornikiem.

Reklamy

Reklamy

Kiedy regulator pokojowy daje oszczędności?

Jeżeli chcemy, żeby temperatura w domu wynosiła 23 stC to zadajemy taką wartość jako oczekiwaną. Wszystko o sterownikach pokojowych

Do czasu osiągnięcia zadanej wartości kocioł pracuje normalnie. Po jej osiągnięciu kocioł się wyłączy – powstaje czas oszczędności.

I. Kocioł nie włączy się do czasu, aż temperatura w pomieszczeniu nie spadnie o zadaną wartość – np. po spadku o 0,5 stC ogrzewanie się włączy. Ten czas może trwać kilka godzin o ile na zewnątrz nie ma mrozów. Nie występuje już znaczne przegrzanie.

II. Jeżeli temperatura zewnętrzna się podniesie i/lub słońce zacznie mocniej świecić do pomieszczenia, to temp. wewnątrz podniesie się i regulator wyśle sygnał do wyłączenia kotła, a przez to znowu oszczędza się opał.

III. Stosując urządzenia elektroniczne – programowalne jak np. SALUS lub inne, można określić niższą zadaną temperaturę pomieszczenia w pewnych okresach czasu. Czy w czasie snu w domu musi być 23 stC? Podczas nieobecności domowników również nie ma konieczności grzania do tak normalnej temperatury. W tych okresach czasu można obniżyć temperaturę o 1 do 3 stopni wewnątrz pomieszczenia , a jej przywrócenie nie spowoduje nadmiernego zużycia opału

Jak już wcześniej zostało wyjaśnione regulator pokojowy może wyłączać kocioł, obniżać temperaturę czynnika grzewczego lub wyłączać część instalacji grzewczej.

Reklamy