Źle dobrana moc źródła ciepła do zapotrzebowania cz.1. Za mała moc grzewcza.
Spis treści
- 1 Źle dobrana moc źródła ciepła. Co jeżeli źródło ciepła zostało źle dobrane do zapotrzebowania to zaczynają się problemy. Niedopasowanie mocy kotła / pompy ciepła do faktycznych potrzeb grzewczych ma różne skutki w zależności od urządzenia. Zaobserwowane problemy wynikające ze złego doboru mocy źródła ciepła.
- 2 Kotły na paliwo stałe z podajnikiem automatycznym.
- 3 Co zrobić gdy mamy za słabe źródło ciepła? Za mały kocioł grzewczy?
- 4 Ratunek gdy dom jest nie ocieplony i mocy grzewczej

Źle dobrana moc źródła ciepła. Co jeżeli źródło ciepła zostało źle dobrane do zapotrzebowania to zaczynają się problemy. Niedopasowanie mocy kotła / pompy ciepła do faktycznych potrzeb grzewczych ma różne skutki w zależności od urządzenia. Zaobserwowane problemy wynikające ze złego doboru mocy źródła ciepła.
Kotły na paliwo stałe z podajnikiem automatycznym.
Dobranie zbyt małego kotła jest przyczyną wzrostu spalania paliwa, niedogrzania domu oraz może zakończyć się szybką usterką pieca.
Powody powyższych problemów to ciągła, nieprzerwana praca kotła, który wykorzystywany jest na 100% swoich możliwości kiedy temperatury zewnętrzne spadają wyraźnie poniżej zera. Prawidłowa praca każdego urządzenia nie powinna w dłuższym czasie na granicach swoich konstrukcyjnych możliwości. Tak jak żaden silnik samochodowy nie będzie długo pracować jeżeli pracuje na maksymalnych obrotach, na czerwonym polu. W ten sposób urządzenie ulega wyeksploatowaniu.
Kocioł nie przechodzi w niższe parametry pracy, cały czas podając maksymalną przewidzianą dawkę paliwa, a mimo to może nie osiągać zadanej temperatury lub osiągnie ją na krótki czas, a następnie temperatura obiegu grzewczego spada, po czym znowu mozolnie goni do zadanej temperatury.
Widziałem kilka kotłów, które po roku użytkowania wyglądały jakby pracowały 15 lat! A ich użytkownicy wydzwaniali po serwis, z pretensjami, że piec nie potrafi osiągnąć zadanej temperatury – serwisant przyjeżdżał, zmieniał ustawiania fabryczne sterownika, sztucznie podnosząc moc pieca, co przyspieszało zużycie mechaniczne kotła – przegrzanie blach, drzwiczek, czopucha itp. Dlatego, że powierzchnia oddawania ciepła jest zbyt mała, pomimo dużego ognia piec nie jest wstanie wyprodukować wystarczająco dużo energii. Pracując non stop mógł może nie przepalać całego węgla. Skutkuje to bardzo nieekonimiczną pracą i chłodnymi pomieszczeniami.
Co zrobić gdy mamy za słabe źródło ciepła? Za mały kocioł grzewczy?
Za słaby piec to kolosalny problem. Oznacza, że faktyczne zapotrzebowanie na energię cieplną budynku w mrozy jest większa niż kocioł jest w stanie wyprodukować, niezależnie czy ogrzewanie jest niskotemperaturowe czy wysokotemperaturowe. Różnicą, która mocno wpływa na sposób rozwiązania tego problemu jest fakt czy dom jest ocieplony czy nie.
Ratunek gdy dom jest nie ocieplony i mocy grzewczej
- WYMIENIAMY KOCIOŁ – stary sprzedajemy. Efekty odczuwalne są od razu, mniejsze spalanie opału zrekompensuje częściowo wymianę kotła lub
- zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło obniżając temperaturę – piec będzie w stanie osiągnąć zadaną temperaturę
- trzeba poszukać oszczędności w ogrzewanych pomieszczeniach, czyli zakręcamy ogrzewanie i mocno obniżamy temperaturę w pomieszczeniach nie używanych (piwnica, garaż, hol, sypialnia)
- grzejemy pokoje na zmianę, nie zakręcając całkiem ogrzewania ale obniżając temperaturę na głowicach termostatycznych okresowo
- zamykamy drzwi pokoi, bo łatwiej ogrzać mniejsze kubatury, a zimno z holu nie wędruje do pomieszczeń,
- szukamy dodatkowych źródeł ciepła – najlepiej wysokotemperaturowego np. kominek lub grzejniki na podczerwień, nie sprawdzą się maty grzejne
- uszczelniamy miejsca skąd nawiewa zimne powietrze
- ocieplamy podłogę strychu (kładziemy dywany, kupujemy styropian i kładziemy na posadkę strychu)
- jeżeli posiadamy rolety zewnętrzne to koniecznie zamykamy je jak najczęściej a już zawsze w nocy
- dogrzewamy klimatyzatorem jeżeli jest
- jeżeli pieczemy, gotujemy to nie wietrzymy nadmiernie tylko staramy się zatrzymać wyprodukowane w ten sposób ciepło
- jeżeli wietrzymy to tylko chwilowo i intensywnie, żeby nie wychłodzić murów.