Jak działa piec na pellet (kocioł) pelletowy
Spis treści
- 1 Piec na pellet to kolejna ewolucja kotłów z automatycznym podawaniem opału. Czy piec na pellet jest bezobsługowy? Czy piec na pellet jest lepszy od pieca na ekogroszek?
- 2 Jak działa piec na pellet
- 3 Piec na pellet nie jest bezobsługowy.
- 4 Czy piec na pellet jest lepszy od ekogroszku?
- 5 Czy opłaca się montaż kotła na pellet?
- 6 Czy piec na pellet działa bez prądu?
- 7 Nastawy sterownika kotła na pellet.
- 8 Rozpalanie kotła na pellet
Piec na pellet to kolejna ewolucja kotłów z automatycznym podawaniem opału. Czy piec na pellet jest bezobsługowy? Czy piec na pellet jest lepszy od pieca na ekogroszek?
Jak działa piec na pellet
Zasada działania pieca pelletowego jest podobno do pieca na ekogroszek. Różnica poza rodzajem opału (pellet – wytwór drzewny lub drewnopodobny) to dodatkowy podajnik podający paliwo do elastycznej rury. Rura jest wykonana z niezbyt grubego i mocnego materiału, aby w momencie cofania się ognia, czyli zapalenia się opału w rurze transportującej paliwo, uległa ona przepaleniu, a ogień nie dostanie się wtedy do zbiornika z łatwopalnymi zrębkami.
Piec na pellet nie jest bezobsługowy.
Ponieważ w palniku przebiega proces spalania paliwa stałego powstaje sadza i popiół, a sam zbiornik z pelletem trzeba co dwa trzy dni uzupełniać nowym opałem. Ponieważ pellet ma mniejszą kaloryczność o około 30% od ekogroszku, spala się go o 30% więcej i trzeba częściej zasypywać zbiornik. Konieczne jest czyszczenie samego palnika, wybieranie popiołu oracz czyszczenie z sadzy wnętrza pieca i wylotu do komina.
Czy piec na pellet jest lepszy od ekogroszku?
Zacząć można od ekonomii. Przy porównywalnych cenach za tonę ekogroszku i pelletu, znacznie drożej wychodzi eksploatacja pieca na pellet, ponieważ na sezon grzewczy trzeba go spalić więcej aby wyprodukować tą samą ilość ciepła co z tony węgla.
Piec na pellet wymaga przechowywania większej ilości opału (tona pelletu zajmuje więcej miejsca niż tona węgla bo pellet), co więcej pellet wymaga bardzo suchego pomieszczenia do przechowywania, nie może mieć styczności z wilgocią.
Czy opłaca się montaż kotła na pellet?
Montaż kotła na pellet nie różni się zasadniczo od montażu kotła na ekogroszek. Jedyną różnicą jest jedynie fakt, że kotłów na węgiel instalatorzy rzadziej zakładają montaż wkładu do komina, a nie słusznie. Przy dzisiejszych ekologicznych kotłach na pellet i ekogroszek temperatura spalin jest przeważnie tak niska, że komin bez wkładu ulega zawilgoceniu, pojawia się smoła i wykwity na ścianach oraz pęknięcia.
Dla kotła na pellet zalecany jest wkład kominowy ze stali żaroodpornej o odpowiedniej średnicy. Do kotła na węgiel też najlepiej jest zamontować wkład kominowy, więc można uznać że koszty montażu obu kotłów są takie same.
Czy piec na pellet działa bez prądu?
Piec na pellet nie działa bez prądu. Ogień bez podajnika i wentylatora się nie utrzyma, jak również pompy nie będą rozprowadzać ciepła. Można sobie z tym poradzić montując układ awaryjnego zasalania. Najlepiej do tego wykorzystać kompletny zestaw sterownikiem i akumulatorem zamiast najtańszego.
Nastawy sterownika kotła na pellet.
Jakie nastawy palnika na pellet? Jaki czas podawania i przerwy?
Na przykładzie SAS BIO 23kW
- Czas podawania 3 sek
- Czas przerwy 30 sek
- Wentylator 30%
Rozpalanie kotła na pellet
Opis i porady dotyczące rozpalania kotła na pellet. Jak rozpalić kocioł na PELLET poradnik WIDEO – przygotowane przez Kamil Miernik Kanał YouTube polecam.
Fajne info. Może trochę więcej informacji?
Zawsze interesowało mnie jak rozpala się pellet