Jak zapłacić mandat z fotoradaru i opp

Reklamy

Mandat z fotoradaru to bardzo nieprzyjemna pamiątka z wakacji. Niestety, gdy doszło do przekroczenia prędkości i fotoradar zarejestrował to wykroczenie, to pozostaje już jedynie czekać na list ze zdjęciem. Jak przebiega procedura otrzymania mandatu z fotoradaru? Po jakim czasie od zrobienia zdjęcia przyjdzie mandat?

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Reklamy

Gdy otrzymasz mandat za przekroczenie prędkości z zdjęciem zrobionym przez fotoradar, to najpierw trzeba go wskazać wskazać osobę, która kierowała pojazdem, w trakcie popełnienia wykroczenia. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musieć zapłacić grzywnę.

Po otrzymaniu pisma, trzeba wypełnić oświadczenie (dostępne na stronie CANARD) i następnie wysłać je pocztą na wskazany w dokumencie adres. Możecie to zrobić również przez internet, gdy wcześniej zarejestrujecie się w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD. co można to zrobić za pośrednictwem np. profilu zaufanego.

Jak zapłacić za mandat z fotoradaru

Adres do korespondencji z GITD

Adres do korespondencji w sprawach naruszeń fotoradarowych:
UWAGA! dotyczy przesyłek stanowiących odpowiedź na otrzymaną korespondencję (należy powołać się na znak pisma). Sprawdź aktualność adresu na stronie TUTAJ

Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Skrytka pocztowa 146
05-090 Raszy

Reklamy

Jak wypełnić oświadczenie po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru lub Odcinkowego pomiaru prędkości

Wzory znajdują się na stronie CANARD.

Dla obcokrajowcy, który został złapany przez fotoradar wzory dokumentów dostępne są TUTAJ. Obcokrajowcy również dostają mandaty z fotoradarów w Polsce

Gdy deklaracja dotrze już do jednostki uprawnionej, to zostanie wystawiony właściwy mandat karny i przesłany do popełniającego wykroczenie. Na uregulowanie mandatu jest 7 dni. Możecie to zrobić przez bankowość elektroniczną, na poczcie lub fizycznie w banku. Dokonując przelewu należy podać indywidualny numer rachunku bankowego, który jest widoczny na mandacie.

Jak sprawdzić czy został wystawiony mandat z fotoradaru?

Jeżeli wiemy że fotoradar na zrobił nam zdjęcie, pozostaje czekać. Jeżeli do roku czasu nie dostaniemy żadnej informacji to sytuacja się przedawniła i mandatu nie dostaniemy. Najlepiej ustawić sobie przypomnienie w KALENDARZU, żeby wiedzieć po 365 dniach z ulgą zapomnieć o temacie.

Ponieważ nie zawsze pstryk fotoradaru oznacza mandat, możliwe że zdjęcie było nie ostre, urządzenie było zepsute, albo nie można było określić jednoznacznie kto był sprawcą (kilka aut na zdjęciu)

Ile się czeka na mandat z fotoradaru?

Od 2016 roku w Polsce nadzór nad mandatami z fotoradarów sprawuje CANARD. Każdego roku ich urządzenia rejterują ponad 2 mln wykroczeń! Dlatego może się zdarzyć, że mandat z fotoradaru przyjdzie w ciągu 180 dni od dnia popełnienia wykroczenia. Zwykle jednak dzieje się to szybciej bo już do kilku tygodni.

Mandaty i wezwania są wysyłane za pośrednictwem poczty, z potwierdzeniem odbioru.

Reklamy

Przedawnienie całkowite mandatu

Jeżeli CANARD nie zdąży wystawić mandatu do 6-ciu miesięcy to po terminie 180 dni, CANARD może skierować sprawę do sądu. I jeśli postępowanie nie zostało wszczęte, wówczas do przedawnienia dojdzie po roku od dnia zarejestrowanego przez fotoradar wykroczenia. Ale jeśli postępowanie zostało wszczęte przed upływem roku, to mandat przedawni się dopiero po 2 latach.

Przepisy dotyczące wystawiania mandatów i ograniczeń prędkości

Wyciąg z przepisów dotyczące ograniczeń prędkości (aktualne na 01.09.2024r) Art. 20. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (z zmianami)

„1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h
3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4, wynosi w przypadku:1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

  1. na autostradzie – 140 km/h,
  2. na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
  3. na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,
  4. na pozostałych drogach – 90 km/h;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

  1. na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,
  2. na pozostałych drogach – 70 km/h.

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust.5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.
5. (…)
6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:

  1. ciągnika rolniczego (również z przyczepą) – 30 km/h;
  2. pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego – 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
  3. motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h;
  4. hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego – 20 km/h.”

Aktualne przepisy dotyczące mandatów TUTAJ

Reklamy

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz grupy Speed?

Reklamy