Instrukcja sterownika TECH PID ST-580 ST-555 ST-480 zPID
Spis treści
- 1 Instrukcja do sterowników TECH. Sterowniki montowane w kotłach SAS, KAMEN i innych
- 2 Poszerzony opis poniższych funkcji
- 3 Zasada działania
- 4 Widok Menu Głównego
- 5 Widok Menu Instalatora
- 6 Nastawy temperatur
- 7 PID Praca i PID Nadzór
- 8 Współczynniki PID
- 9 Praca zaworu mieszającego
- 10 Zapraszam do pytań i sugestii
Instrukcja do sterowników TECH. Sterowniki montowane w kotłach SAS, KAMEN i innych
Sterowniki TECH z opcją PID są to zaawansowane urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się w regulacji procesu spalania paliw stałych w kotłach automatycznych na ekogroszek i pellet. Sposób ich regulacji jest intuicyjny i niezbyt zawiły w swoich głównych opcjach.

Sterowniki z opcją PID najlepiej pracują z czujnikiem temperatury spalin oraz z czujnikiem ilości powietrza dochodzącego do paleniska czyli z Hallotronem nadmuchu (na zdjęciu)

Instrukcja sterownika TECH dostępna jest na tej stronie LINK Sterowniki SAS TECH pdf
Aby nie powielać zapisów instrukcji poszerzę i opiszę te funkcje, które nie dla wszystkich są jasne i czytelne. Jednocześnie zachęcam do kontaktu przez Profil na Facebook’u lub e-mail jeżeli coś wymaga dokładnego wyjaśnienia.
Widok ekranu głównego


Poszerzony opis poniższych funkcji
Zasada działania
Sterownik przechodzi w tryb pracy po pozytywnym rozpaleniu, które można przeprowadzić ręcznie lub skorzystać z ustawień rozpalania automatycznego – osobiście wolę rozpalać w trybie pracy ręcznej z nadmuchem ok 20%. Po przejściu z rozpalania do trybu pracy, kocioł zaczyna działać w trybie normalnej regulacji i rozpoczyna nagrzewanie. Po osiągnięciu temperatury uruchomienia pompa, pompy zaczynają ogrzewać instalację.
Widok Menu Głównego


Widok Menu Instalatora

Nastawy temperatur
Wartości nastaw temperatur dostępne są w Menu główne -> Nastawy temperatur

- Zaleca się utrzymywanie stałej temperatury kotła na poziomie 60 do 65 stC (zalecenie producenta
- Histereza C.O. – opcja dostępna gdy PID jest wyłączony. Parametr odpowiada za powrót do trybu GRZANIE po spadku temperatury z trybu PODTRZYMANIE – parametry z palenia w dwustanie.
- Zaleca się utrzymywanie temp. CWU powyżej 45 stC, ale nie więcej niż 55stC aby woda kąpielowa nie sparzyła użytkowników.
- Histereza CWU – pomniejszenie temperatury CWU przy której włączy się ponownie podgrzewanie bojlera. Nastawione 45 stC, histereza 3 stC, to pompa CWU włączy się jeśli jej temp. spanie poniżej 42 StC.
PID Praca i PID Nadzór
Praca w trybie automatycznym PID symbolizowana jest komunikatem PRACA lub NADZÓR. Oznaczają w jakim stanie aktualnie pracy PID jest kocioł.
Praca
Komunikat [PRACA] z dopiskiem wartości procentowej oznacza, że w Menu Instalaotra została ustawiona wartość Moc Kotła na wartość inną niż normalne 100%. Z opcji zmiany mocy kotłą korzysta się jeżeli kocioł często przebija zadaną temperaturę – przekraczanie zadanej temperatury i częste przechodzenie do trybu NADZÓR nie jest korzystne z punktu widzenia zużycia opału oraz jakości procesu spalania i regulacji.
W trybie pracy sterownik płynnie dobiera moc grzewczą generowaną przez kocioł w taki sposób aby utrzymać temperaturę w miarę blisko temperatury zadanej. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, sterownik kontroluje temperaturę spalin, temperaturę kotła oraz ilość dostarczanego powietrza do kotła. Znając te dane sterownik dobiera dawkę paliwa i moc wentylatora więcej lub mniej w zależności od tego czy temperatura spada czy rośnie.
Nadzór
NADZÓR – to etap pracy w PID – w którym kocioł przekroczył zadaną temperaturę o 5 stC. Dzieje się tak jeżeli kocioł wyprodukuje więcej ciepła niż potrzeba do ogrzewania, czyli np. zakończy się podgrzewanie bojlera albo wraz z wzrostem temperatury kotła coraz bardziej przymyka się zawór mieszający i dochodzi do momentu, że temperatura w piecu rośnie powyżej zadanej. Tryb pracy NADZÓR posiada parametry decydujące o tym co kocioł ma robić po przekroczeniu zadanej temp – wartości te są dostępne w MENU Instalator -> PID Nadzór. Należy pamiętać, że parametry w tym trybie powinny sprawić, że temperatura kotła zacznie spadać, ale ogień nie zgaśnie. Standardowo nastawy powinny wyglądać mniej więcej 1 sek podawania, 10 min przerwy podawania, 10 sek pracy wentylatora, czas przerwy wentylatora 7 min do 10 min, obroty wentylatora 40%.
Jeżeli temperatura kotła w NADZORZE długo nie spada można skrócić czas pracy wentylatora i wydłużyć czas przerwy podawania. Jeżeli po przejściu w tryb PRACA temperatura kotła mocno spada, to znaczy że w trybie NADZORU kocioł podał za mało węgla i dlatego warto skrócić czas przerwy podawania i/lub wydłużyć czas podawania o 1 sek.
Współczynniki PID
Jak dobrać parametry pracy kotła do opału i zapotrzebowania na ciepło – ustawienie parametrów WSPÓŁCZYNNIKI PID
Jest to podstawowy zestaw funkcji służący poprawie procesu spalania w trybie PID. Znajdują się w Menu Instalatora i dają możliwość ustawienia: Współczynnik mocy kotła, Korekta Wentylatora dolna i Korekta wentylatora górna.
Korekty wentylatora zostały szczegółowo opisane TUTAJ – ogólnie, to służą one do zwiększenia lub zmniejszenia nadmuchu i używa się ich w zależności od tego jak spala się węgiel na palniku w trybie pracy. Jeżeli na palniku robią się spieki – to rozwiązaniem może być ZMNIEJSZENIE Korekty Wentylatora Górna. Jeżeli węgiel się nie dopala do można ZWIĘKSZYĆ obie Korekty wentylatora.
Praca zaworu mieszającego
Opcje zaworu mieszającego dostępne w Menu Instalatora -> Ustawienia zaworów.
Sterownik może regulować dwoma mieszaczami, np. dwa obiegi grzejnikowe lub obieg grzejnikowy i podłogówki.
Każdy obieg mieszacza posiada swoją pompę oraz swój czujnik, który powinien znajdować się za pompą, aby mierzyć faktyczną temperaturę obiegu.
Typ zaworu
zawór może być opisany jako C.O. (grzejnikowy) lub podłogowy. Różnice dotyczą sposobu regulacji i kalibracji zaworu. W uproszczeniu można przyjąć, że zawór określony jako C.O. czyli grzejnikowy może przekroczyć zadaną temperaturę bez negatywnych konsekwencji dla instalacji – może osiągać wysokie temperatury, natomiast zawór określony jako Podłogowy będzie regulować wolniej oraz bardziej będzie pilnować aby nie przekroczyć określonych temperatur maksymalnych, aby nie uszkodzić instalacji ogrzewania podłogowego i samej podłogi.
Ochrona powrotu
Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego
obiegu, która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten
sposób, że gdy temperatura powrotu jest zbyt niska, to zawór przymyka się do czasu, aż powrót osiągnie odpowiednią temperaturę – nastawioną przez użytkownika.
Funkcja ta chroni również kocioł przed niebezpiecznie wysoką temperaturą kotła, by nie dopuścić do zagotowania wody. W tym przypadku jeżeli temperatura na kotle przekroczy wartość graniczną (podaną w ustawieniach) to zawór otwiera się do maksymalnej pozycji (dotyczy tylko zaworu CO, zawór PODŁOGOWY nie zostanie otwarty) – jest to przydatna funkcja.
Po załączeniu tej funkcji użytkownik ustawia minimalną doduszaną temperaturę powrotu oraz
maksymalną dopuszczalną temperaturę kotła.
Z doświadczenia wiem, że ochrona powrotu przed zbyt niską temperaturą UTRUDNIA prawidłową pracę kotła z kilku powodów:
- czujnik powrotu często jest założony w złym miejscu i nie mierzy faktycznej temperatury wody powracającej do kotła, zatem wprowadza sterownik w błąd
- gdy po postoju instalacji grzewczej jej temperatura spadła i chcemy na nowo zagrzać cały zład wody, to ochrona powrotu nam to utrudnia, bo zamyka i otwiera zawór, zamiast pozwolić zacząć wodzie cyrkulować w grzejnikach.
- gdy instalacja jest duża, a nasz kocioł nieco za słaby to godzimy się z faktem, że powrót jest chłodny, w przeciwnym razie w ogóle nie ogrzejemy domu!
Ochrona kotła

Funkcja ochrony kotła warto, żeby była włączona. Ochrona przed zbyt wysoką temperaturą kotła. Odpowiada za awaryjne wychłodzenie kotła jeżeli jego temp. wzrośnie powyżej zadanego w tym MENU parametru. Jeżeli nastąpi przekroczenie granicznej wartości, wtedy sterownik uruchomi pompy za zaworem (jeżeli stoją) i otworzy zawór na 100% – chyba że został wybrany dla tego zaworu TYP OPIEBU jako Podłogowy.

Zapraszam do pytań i sugestii
Post dotyczący tego tematu na Facebook’u
