Korekta wentylatora Defro, SAS, KAMEN i Ogniwo
Spis treści
- 0.1 W jaki sposób korzystać opcji korekta wentylatora w kotle z podajnikiem. Ustawienie korekty wentylatora jest dostępna tylko i wyłącznie w trybie pracy z włączonym PID, a w piecu Ogniwo w aktywnym trybie retortowy-eCoal. Korygując nadmuch łatwo możemy zmniejszyć powstawanie SPIEKÓW i poprawić spalanie węgla. Funkcja Korekta wentylatora Defro, SAS, KAMEN i Ogniwo występuje w wszystkich sterownikach z opcją palenia w PIDzie produkcji TECH, czyli wszystkie DEFRO i SAS zPID, jak również w OGNIWO eCoal, BRULLI
- 0.2 Po co zmieniać nastawy korekty wentylatora?
- 0.3 Skrót w filmie na YouTube
- 0.4 Gdzie jest funkcja Korekta wentylatora
- 0.5 Co zmienia Korekta Powietrza?
- 0.6 Kiedy zmniejszyć korektę powietrza?
- 0.7 Kiedy zwiększyć korektę powietrza?
- 1 Jak ustawić korektę powietrza, korektę wentylatora – opis praktyczny
- 2 Co oznacza procent mocy wentylatora w PID w DEFRO i SAS – kotły z sterownikiem TECH
- 3 Ważne kocioł DEFRO i SAS
W jaki sposób korzystać opcji korekta wentylatora w kotle z podajnikiem. Ustawienie korekty wentylatora jest dostępna tylko i wyłącznie w trybie pracy z włączonym PID, a w piecu Ogniwo w aktywnym trybie retortowy-eCoal. Korygując nadmuch łatwo możemy zmniejszyć powstawanie SPIEKÓW i poprawić spalanie węgla. Funkcja Korekta wentylatora Defro, SAS, KAMEN i Ogniwo występuje w wszystkich sterownikach z opcją palenia w PIDzie produkcji TECH, czyli wszystkie DEFRO i SAS zPID, jak również w OGNIWO eCoal, BRULLI
Po co zmieniać nastawy korekty wentylatora?
- Skrót w filmie na YouTube
- Gdzie jest funkcja Korekta wentylatora
- Co zmienia Korekta Powietrza?
- Kiedy zmniejszyć korektę powietrza?
- Kiedy zwiększyć korektę powietrza?
- Jak ustawić korektę powietrza, korektę wentylatora – opis praktyczny
- Co oznacza procent mocy wentylatora w PID w DEFRO i SAS – kotły z sterownikiem TECH
- Ważne kocioł DEFRO i SAS
Jeżeli kocioł pracuje z włączonym PID lub w retortowy-eCoal (Ogniwo), a węgiel nie spala się prawidłowo to należy szukać sposobów jak poprawić pracę kotła i proces spalania ekogroszku (dotyczy również PELLETU) – jednym z dostępnych dla każdego narzędzi jest możliwość korygowania pracy wentylatora co ma kluczowy wpływ na pracę pieca. Powstają spieki? Węgiel się nie dopala? Temperatura kotła mocno spada po dogrzaniu? Takie problemy w pracy pieca można próbować rozwiązać przez korygowanie pracy wentylatora.
Skrót w filmie na YouTube
Gdzie jest funkcja Korekta wentylatora
W sterownikach DEFRO korekta powietrza dostępna jest po Wejściu do MENU -> Menu Ustawień -> Korekta Powietrza
Cała instrukcja z szczegółowo wyjaśniona znajduje się dostępna pod linkiem Instrukcja DEFRO K1PV4

W sterownikach TECH z PID np ST555, ST-580 (kotły SAS, KAMEN itp) korekta powietrza dostępna jest po Wejściu do MENU -> Menu Instalatora-> Współczynniki PID ->Korekta wentylatora (Korekta Wentylatora górna i Korekta Wentylatora dolna)
Instrukcja wersji PDF sterownika SAS ST-580 TECH do pobrania

W kocioł np. Ogniwo Eko Plus lub Kamen + sterownik eCoal 3,5 lub 4, korekta powietrza dostępna jest po Wejściu do MENU -> Parametry Sterownika -> Parametry spalania (gdy jest włączony tryb retortowy-eCoal) -> Tryb grzania – Korekta Dmuchawy

Co zmienia Korekta Powietrza?
Korekta wentylatora to niedoceniana funkcja, którą wielu doświadczonych użytkowników kotłów z podajnikiem pomija i nie słusznie od razu wchodzi do ustawień serwisowych gdzie ręcznie zmieniają wartości mocy pracy wentylatora MIN i MAX. Zmiana ustawień serwisowych nie zawsze jest konieczna, bo łatwiej i szybciej można korygować proces spalania z dostępnego dla każdego narzędzia Korekta Wentylatora.
Zmieniając wartość korekty wentylatora decydujemy czy wentylator ma pracować z mocą mniejszą lub większą od wartości domyślnej – czyli wentylator będzie dmuchał słabiej lub mocniej w na ogień na palniku. Większy nadmuch może powodować powstawanie spieków, może za szybko wypalać węgiel. Mniejszy nadmuch może powodować niedopalanie węgla, problemy z osiągnięciem zadanej temperatury pieca.

Kiedy zmniejszyć korektę powietrza?

Obniżanie korekty powietrza – korekta wentylatora na minus, wentylator pracuje z mniejszą mocą. Jeżeli w piecu robią się duże spieki, czyli posklejane w większe kawałki resztki węgla, powstaje popiół o rozmiarach znacznie większych niż wsypany węgiel, czasami powstaje na ogniu czapa, warstwa sklejonego popiołu, wszystko to co tłumi normalne spalanie węgla, nie przepuszcza swobodnie języków ognia to jest spiek i to właśnie obniżenie mocy wentylatora może sprawić, że spieki znikną całkowicie lub chociaż zmniejszą się i piec będzie pracować lepiej ponieważ spiek utrudniają osiąganie właściwej temperatury.
Kiedy zwiększyć korektę powietrza?
Zwiększenie korekty powietrza – korekta mocy wentylatora w górę, powoduje wzrost mocy wentylatora, wentylator dmucha bardziej.
Jak ustawić korektę powietrza, korektę wentylatora – opis praktyczny
Dobierając nastawy korekty warto dokonywać zmian o 3%, a wynik wprowadzonych zmian można sprawdzić po kilkunastu minutach (chyba że kocioł wszedł w NADZÓR to wtedy konieczne jest odczekanie aż kocioł wróci w tryb pracy, grzania).
Regulację dopasowujemy do występującego problemu.
Jeżeli są spieki
zmniejszamy moc wentylatora (korekta w dół – krok 3% od tego jaką mamy aktualnie wartość korekty – bo może mieliśmy już na starcie np -3%, wtedy obniżamy dalej czyli na -6%. Wprowadzamy korekty do momentu aż z palnika zaczną spadać nieprzepalone węgle lub widać, że ogień robi się bardziej czerwony i zaczyna kopcić, to oznaka że moc wentylatora jest za niska.
Jeżeli węgiel jest niedopalony
kocioł nie osiąga zadanej temperatury to korygujemy moc wentylatora w górę o 3%, od wartości jaka była ustawiona. Jak mocno korygujemy moc nadmuchu? Obserwować trzeba efekty, czy wprowadzona korekta poprawia sytuację na palniku i temperatura zaczyna szybciej rosnąć, a węgiel się dopala, czy wręcz przeciwnie, za duży nadmuch spowodował, że ogień jest nadmiernie wydmuchiwany i zaczyna gasnąć – wtedy wiemy że korekta jest za mocna, albo że faktyczna zła jakość węgla nie pozwala na poprawę spalania. Jeżeli węgiel jest jakościowo dobry to efektem za mocnego nadmuchu wędzie zapadanie się kopczyka na palenisku i rozdmuchiwanie jasnego popiołu wewnątrz kotła – to oznaki za mocnej pracy wentylatora.
Korekta wentylatora zaawansowana – korekta dolna, korekta górna wentylatora
W sterownikach kotłów SAS oraz po naciśnięciu opcji ZAAWANSOWANE w sterownikach DEFRO mamy możliwość bardziej celowanej korekty wentylatora, można jeszcze lepiej wyregulować proces spalania.
Aby zrozumieć czego dotyczy korekta dolna i górna warto spojrzeć na wyświetlacz sterownika, przy symbolu wentylatora jest wartość procentowa, która się zmienia w zależności od zapotrzebowanie na nadmuch wentylatora. Ta wartość wiąże się właśnie z korekta dolną lub górną, ponieważ zmieniając korektę dolną, korygujemy moc wentylatora w zakresie jego pracy poniżej 50% mocy. Zmieniając wartość korekty górnej możemy zdecydować czy wentylator ma pracować mocniej lub słabiej dla pracy z powyżej 50%.
Jak zmieniać nastawy górnej i dolnej korekty nadmuchu?
Podobnie jak opisane powyżej praktyczne wskazówki, ale bierzemy bod uwagę konkretny zakres regulacji czyli, jeżeli pojawiają się SPIEKI, to najprawdopodobniej dlatego, że wentylator pracując na 100% zadanej mocy, dmucha za dużo w stosunku do parametrów danego węgla i wystarczy zmniejszyć KOREKTĘ GÓRNĄ o kilka % żeby spieki nie powstawały, jednocześnie nie trzeba zmniejszać mocy wentylatora przy minimalnej mocy (% pracy wentylatora poniżej 50%). Jeżeli spotykamy się z sytuacją, że kocioł pracuje długo w niskich zakresach mocy wentylatora i nie dopala węgla to można spróbować poprawić sytuację zwiększając KOREKTĘ DOLNĄ WENTYLATORA, a jeżeli piec pracując na minimalnych mocach wentylatora a kopczyk zapada się to można zmniejszyć KOREKTĘ DOLNĄ i możliwe, że żar przestanie się cofać w dół – lub w takiej sytuacji konieczne będzie przysłonięcie fizyczne wentylatora przesłoną lub przymknięcie szybra kominowego.
Co oznacza procent mocy wentylatora w PID w DEFRO i SAS – kotły z sterownikiem TECH
Symbol % procent przy ikonie wentylatora w trybie pracy automatycznej (zPID) nie oznacza faktycznej, rzeczywistej mocy wentylatora, oznacza w jakim stopniu jest mocy wentylator pracuje ale w ZAKRESIE PODANYM w ustawieniach SERWISOWYCH. Dlaczego tak? Ponieważ ten sam sterownik montowany jest do różnej mocy kotłów, do różnych rodzajów kotłów, a w każdym wymagana jest praca w innym zakresie
Ważne kocioł DEFRO i SAS
Należy pamiętać , że po każdej zmianie parametru MOC KOTŁA korektę powietrza trzeba ustawić ponownie ponieważ ulega wyzerowaniu.
Related Posts

Ceny gazu rosną czy ceny gazu spadają w 2024r

Jak działa PID w piecu na ekogroszek DEFRO i SAS

Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak czyścić
About The Author
mojpiec.pl
#tanieogrzewanie #fotowoltaika #ekogroszek #pompaciepla #fotoradar