Czyszczenie pieca na ekogroszek – jak czyścić
Spis treści
- 1 Porady i wskazówki w temacie Czyszczenie pieca na ekogroszek i pellet. Jak często trzeba czyścić kocioł na paliwo węgiel. Co trzeba czyścić w piecu z podajnikiem. Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu aby nie było problemów z użytkowaniem pieca. Filmy z wskazówkami jak wykonać czyszczenie pieca na ekogroszek i pellet.
- 2 Jak często trzeba czyścić piec
- 3 Co trzeba czyścić w piecu na ekogroszek?
- 4 Opis czyszczenia pieca
- 5 Tygodniowe czyszczenie kotła – NIE TRZEBA WYGASZAĆ
- 6 Dokładne czyszczenie kotła – piec wygaszony
- 7 Dlaczego czyszczenie jest ważne?
- 8 Instrukcja wideo poradnik Jak czyścić piec na ekogroszek i pellet
Porady i wskazówki w temacie Czyszczenie pieca na ekogroszek i pellet. Jak często trzeba czyścić kocioł na paliwo węgiel. Co trzeba czyścić w piecu z podajnikiem. Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu aby nie było problemów z użytkowaniem pieca. Filmy z wskazówkami jak wykonać czyszczenie pieca na ekogroszek i pellet.
Jak często trzeba czyścić piec
Czyszczenie kotła na węgiel i pellet należy wykonywać w sezonie grzewczym WYKONAJ minimum raz w tygodniu. Raz w miesiącu zrób dokładne czyszczenie kotła.
Co trzeba czyścić w piecu na ekogroszek?
Trzeba wyczyścić sadze z komory spalania oraz kanałów dymowych. Trzeba wyciągnąć popiół z popielnika. Ściągając górne klapy pieca czyścimy wyjście z pieca do komina (czyszczenie czopucha), czyścić należy wnętrze palika (raz w roku) i bardzo ważne czyszczenie kanału od wentylatora do palnika (ściągać trzeba wentylator)
Opis czyszczenia pieca
W pierwszej kolejności niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie się do czyszczenia. Koniecznie należy przygotować niezbędne narzędzia: skrobak, druciak oraz szczotkę. Warto również zadbać o odpowiedni ubiór i rękawiczki ochronne, a także zabezpieczyć oczy i drogi oddechowe. Przyda się również latarka.
Czyszczenie najlepiej rozpocząć od komina, tutaj świetnie sprawdzi się ostra szczotka z długą rączką. Wszystkie niepotrzebne odpady spadną do kotła, dzięki czemu czyszczenie przebiegnie sprawniej. Zdecydowaną większość pieców można wyczyścić przez drzwiczki załadunkowe, z kolei kanały konwekcyjne przez otwory wyczystne. Warto również otworzyć przepustnice spalin (jeżeli piec ją posiada), zmniejszy to pylenie w pomieszczeniu. W dalszej kolejności należy oczyścić kocioł. Tutaj należy usunąć wszelkie nieczystości oraz popiół. Następnie ściany i brzegi należy dokładnie oczyścić twardą szczotką. Można także użyć specjalnego płynu do mycia pieców. Po zakończeniu prac wszystkie drzwiczki należy szczelnie zamknąć.
Tygodniowe czyszczenie kotła – NIE TRZEBA WYGASZAĆ
- W sterowniku przechodzimy w tryb pracy ręcznej lub sterownik wyłączamy
- Wyciągamy popiół z popielnika pod palnikiem (może być częściej niż raz w tygodniu)
- Wyciągamy zawirowacze i czyścimy z sadzy
- Zdzierakiem na długim pręcie zdzieramy sadze z ścian bocznych, z półek pieca i wlotu do komina
- Okrągłymi szczotkami drucianymi czyścimy okrągłe otwory dymowe
- Jeżeli jest system czyszczenia z ręczną dźwignią to kilkukrotnie wykonujemy nią czyszczenie
- Wybieramy popiół zza palnika, jeżeli jest dodatkowa klapka za palnikiem lub boczny otwór z klapką do czyszczenia
![]() | ![]() |
Dokładne czyszczenie kotła – piec wygaszony
- piec wygaszamy całkowicie
- wyciągnięcie sadzy z wylotu do komina
- czyszczenie dokładne kanałów dymowych w piecu, szczeliny okrągłe itp. dostęp przez ściągnięcie górnych klap zasłaniających wylot do komina, trzyma na śrubach.
- przy okrągłym palniku, ściągamy dolny dekiel palnika (jak na filmie) i wyrzucamy zgromadzony popiół
- w czopuchu (wyjście z pieca do komina) jest czujnik temperatury spalin, czyścimy go szczotką lub palcami
- w palniku sv200 sv300 ściągamy przednią osłonę pod palnikiem i czyścimy cały kanał dolotowy i płytkę z dziurami żeby był przewiew swobodny
- ściągamy wentylator i wyciągamy cały popiół z kanałów nawiewu
Dlaczego czyszczenie jest ważne?
Dzięki czyszczeniu pieca spala się mniej opału oraz użytkowanie jest bezpieczniejsze
Gdy na ścianach i półkach kotła zalega warstwa sadzy to zmniejsza się moc kotła. Przy grubej warstwie sadzy kocioł będzie spalać coraz więcej opału a nie da rady ogrzać domu!
Jeżeli nie zostanie wyczyszczony kanał dymowy, cała trasa spalin nie będzie drożna to opał się nie spali dobrze, będzie dużo dymić.
Popiół pod palnikiem w newralgicznych sytuacjach (okresowe palenie w kotle) może gromadzić wilgoć i przyspieszać korozję.
Brak kontroli ilości sadzy i popiołu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zadymienia i zaczadzenia.