Rezerwowe zasilanie pieca c.o.
Spis treści
- 1 Co to jest awaryjne zasilanie pieca co.
- 2 Skrót artykułu na YouTube
- 3 Rezerwowe zasilanie pieca co z awaryjnego zasilacza
- 4 Jak długo piec będzie pracować na awaryjnym zasilaniu
- 5 Dobór mocy akumulatora rezerwowego do pieca c.o.
- 6 Polecany zestaw awaryjnego zasilania piec centralnego ogrzewania
- 7 Opis rezerwowego zasilacza VOLT sinus800 E
- 8 Ile kosztuje awaryjne zasilanie pieca centralnego ogrzewania
- 9 Ile kosztuje rozbudowa awaryjnego układu zasilania pieca
Jakie wybrać rezerwowe zasilanie pieca. Awaryjne zasilanie do pieca centralnego ogrzewania. Awaryjne zasilanie do pieca gazowego. Ile czasu będzie pracować piec na awaryjnym zasilaniu? UPS do pieca CO.
Co to jest awaryjne zasilanie pieca co.
Do ogrzewania domu wykorzystywane są najczęściej piece na ekogroszek, pellet oraz piece gazowe. W tych kotłach paliwem nie jest energia elektryczna, ale jest ona niezbędna do pracy kotła. Dlatego łatwo jest zapewnić nieprzerwaną pracę ogrzewania domu gdy nie ma prądu. W sytuacji braku prądu można skorzystać z generatora prądu spalinowego lub z awaryjnego zasilacza z akumulatorem, w którym jest zgromadzona energia elektryczna pozwalająca na pracę pieca centralnego ogrzewania.
Skrót artykułu na YouTube
Rezerwowe zasilanie pieca co z awaryjnego zasilacza
Najczęściej piece na ekogroszek, pellet i gazowe potrzebują nieprzerwanej dostawy energii o mocy do ok 100W, faktycznie w czasie podawania paliwa (węgiel lub pellet) lub rozpalania pelletu lub gazu, chwilo piec potrzebuje więcej mocy, ale średnio dlatego moc chwilowa zasilacza powinna przekraczać 500W.

Moc średnia w ciągu godziny jest na poziomie 100W (praca pompek, sterownika i podajników). Dla pieca gazowego może to być ok. 50W.
Jak długo piec będzie pracować na awaryjnym zasilaniu
Jeżeli średnio piec pobiera moc 100W energii elektrycznej do swojej pracy to z tego można wyliczyć jak długo piec będzie pracować wykorzystując rezerwowego zasilanie.
100W energii eklektycznej o napięciu 230V to ok. 0,4 A, licząc dla napięcia akumulatora 12V wychodzi prąd o natężeniu ok. 8,3A.
Średnie zapotrzebowanie na moc elektryczną pieca gazowego to ok.50W. Dla napięcia 12V liczone dla akumulatora natężenie prądu to ok. 4A.
Dobór mocy akumulatora rezerwowego do pieca c.o.
Na dobór mocy akumulatora ma wpływ czas jaki chcemy zasilać nasz system grzewczy. Z w zależności od pieca i jego nastaw. O czasie jak długo będzie instalacja pracowała z rezerwowego źródła decyduje pojemność akumulatora opisana jako Ah (czyli amperogodziny). Jeżeli instalacja grzewcza pobiera prąd 8A na napięciu 12V (czyli z akumulatora poprzez zasilacz) to na godzinę pracy potrzeba pojemności 8Ah. Dla pracy przez 10h potrzeba 8Ah x 10 h = 80 Ah.
Oczekiwany czas pracy z akumulatora | Piec pellet/ekogroszek | Piec C.O. gazowy |
---|---|---|
6 godzin | 50 Ah | 24 Ah |
12 godzin | 100 Ah | 50 Ah |
24 godziny | 200 Ah | 100 Ah |
Polecany zestaw awaryjnego zasilania piec centralnego ogrzewania
Bardzo polecanym i sprawdzonym zestawem stosowanym jako rezerwowe zasilanie jest zasilacz AC/DC Volt o mocy 800W i akumulator o pojemności 100Ah.
- Zasilacz UPS 230V/12V marki VOLT SINUS PRO 800 E
- Proponowany akumulator AGM100Ah 12V
Opis rezerwowego zasilacza VOLT sinus800 E
Zasilacz awaryjny sinusPRO 800 E 12V jest urządzeniem do bezprzerwowego zasilania m.in.: instalacji centralnego ogrzewania (piece CO, pompy, sterowniki, podajniki etc.), komputerów, serwerów, zestawów komputerowych, bram automatycznych, urządzeń automatyki, elektronarzędzi itp. W przypadku zaniku napięcia sieciowego 230VAC, urządzenie przełącza się w tryb pracy akumulatorowej (battery mode), pozwalając na dalsze bezprzerwowe działanie systemu i zabezpieczając przed uszkodzeniem instalacji, bezpowrotną utratą danych.
Najważniejsze cechy:
- W jednym urządzeniu zawarte zostały funkcje:
- Przetwornicy DC/AC typu czysty sinus (pure sine wave)
- Przełącznika awaryjnego typu UPS
- Sieciowej ładowarki akumulatorowej (prostownika)
- Stabilizatora napięcia sieciowego tzw. AVR
- Kolorowy wyświetlacz pozwala monitorować najważniejsze parametry pracy układu
- Zasilacze z tej serii to zasilacze typu „line-interactive” i mogą odwracać polaryzację napięcia na wyjściu w momencie przełączenia na zasilanie bateryjne
Ile kosztuje awaryjne zasilanie pieca centralnego ogrzewania
Koszt zestawu awaryjnego zasilania kotła grzewczego na platformie ERLI to koszt ok. 1200 zł i pozwala na pracę pieca bez prądu przez ponad ok 12 godzin. Można skorzystać z dodatkowego akumulatora 100Ah to koszt ok 450 zł przy zakupie osobno, również dostępny na ERLI.
Ile kosztuje rozbudowa awaryjnego układu zasilania pieca
Parametry techniczne AKUMULATORA:
- Napięcie nominalne: 12 V
- Pojemność akumulatora: 100 Ah
- Gwint: M8
- Długość: 330 mm
- Szerokość: 173 mm
- Wysokość: 220 mm