Węgiel nie chce się dopalić. Kocioł nie dopala węgla
Podczas użytkowania kotła na ekogroszek napotykamy wiele problemów, piec nie dogrzewa, gaśnie a czasami nie dopala węgla. Kocioł nie dopala węgla. Przyczyny takiej sytuacji może być kilka, najczęściej winny jest nie najlepszy węgiel, a kolejny z powodów to zanieczyszczony wlot do pieca od strony wentylatora lub wylot z pieca do komina.
Kocioł nie dopala węgla. Sprawdzona metoda dotycząca nastaw pieca
Problem z jakością ekogroszku ma decydujące znaczenie dla prawidłowej pracy kotła. Kiepski ekogroszek nie chce się spalać w standardowych nastawach oraz w trybie automatycznym PID. Piec nie dopala węgla? Dlatego często trzeba wyłączyć tryb PID i skorzystać z własnych nastaw pracy dwustanowej. W początkowej fazie regulacji można wykorzystać kalkulator nastaw przerwy i podawania z tego serwisu – LINK DO KALKULATORA, gdzie wyliczamy czas przerwy podawania dla zadanego czasu podawani np 5 sek., moc którą chcemy osiągnąć można wpisać taka jak moc pieca, lub mniejszą dobraną do domu.
Mając ustalony czas PRZERWY PODAWANIA np. 40 sek, moc jaką chcemy osiągnąć to 15 kW, kalkulator wyliczył CZAS PODAWANIA WĘGLA na 6 sek. Dobierając do tego moc wentylatora (dla DEFRO i SAS może być ok 30%, dla palników SV200 może być ok 40%) opał powinien spalać się dobrze. Jeżeli węgiel jest problematyczny mogą być problemy z dopaleniem, wtedy możesz spróbować tajnej metody regulacji pieca. Polega ona na proporcjonalnym zwiększeniu nastaw CZASU PODAWANI I PRZERWY. jak to zrobić najlepiej? Mając wyznaczony czas podawania 6 sek., można zwiększyć go o np współczynnik 1,5 w ten sposób podawanie będzie wynosić 9 sek., a czas przerwy zwiększony o ten sam współczynnik wyznaczy nam nową wartość równą 60 sek.

W skrócie metoda polega na zwiększeniu czasów podawania i przerwy o tą samą krotność np. 1.5
Przykład zastosowania metody regulacji pieca
Przykładowe obliczenia
- Czas podawania 6 sek. * 1,5 =9 sek.
- Czas przerwy 40 sek. * 1,5 = 60 sek.
- Wentylator bez zmian.
Moc nie wzrośnie ponieważ proporcja Czas przerwy do czasu podawania pozostaje bez zmian, ale węgiel może spalić się lepiej. Po zmianach oczywiście dopasowujemy jeszcze czas przerwy.
W ten sposób nie zwiększamy mocy palnika, spalania, ale sprawiamy że węgiel dłużej leży na palniku i ma szansę się dopalić. Następnym krokiem jest zmiana czasu podawania o 1 sek w górę i kontrola czy spalanie się poprawiło jeżeli nie jest lepiej, to zmniejszamy wstępną nastawę o 1 sek. i ponownie sprawdzamy przez kilkadziesiąt minut czy jest poprawa spalania.
Jeżeli masz duże problemy w spaleniu węgla możesz spróbować tej metody, gdy kocioł nie dopala węgla. Niejednokrotnie rozwiązuje to problemy, ale na kiepski węgiel nie ma złotego środka, czasami po prostu się nie da.
Zły węgiel, kiepska jakość węgla.
Jeżeli nic nie pomaga, to zostaje dokupić innego węgla, dobrego i sprawdzonego węgla i mieszać go z tym gorszym.
xbunedirloooo.UKQ3ApsZCbji