Problem z wentylatorem, słaby nadmuch
Spis treści
- 1 Problemy z wentylatorem, problem z dmuchawą w kotłach na ekogroszek objawia się niespalonym węglem, małym ogniem oraz czasami sadzą.
- 2 Wentylator pracuje za słabo – szukamy przyczyny
- 3 Kilka kroków do zdiagnozowania problemu i poprawy sytuacji
- 4 Zabrudzenie kanału nadmuchowego
- 5 Zmiana źródła zasilania
- 6 Nastawy wentylatora
- 7 Klapa wentylatora – klapa zwrotna wentylatora
- 8 Praca w PID – słaby nadmuch
Problemy z wentylatorem, problem z dmuchawą w kotłach na ekogroszek objawia się niespalonym węglem, małym ogniem oraz czasami sadzą.
Głównym skutkiem nieprawidłowej pracy dmuchawy jest problem z osiągnięciem zadanej temperatury kotła, zimne pomieszczenia, zimny powrót do kotła. Takiej sytuacji nie można zaakceptować, trzeba zacząć działać.

Wentylator pracuje za słabo – szukamy przyczyny
Spis treści:
Kilka kroków do zdiagnozowania problemu i poprawy sytuacji
W czasie pracy, gdy na palniku jest żar wchodzimy do pracy ręcznej i uruchamiamy pompę CO (do bezpiecznej pracy lepiej zacząć od tego), następnie uruchamiamy Wentylator i podnosimy jego moc do 100%. Patrzymy jednocześnie na palnik czy w pracy ręcznej wentylator pracuje mocniej niż w normalnym trybie pracy. Jeżeli poprawa jest nie duża to szukamy przyczyny.
Zabrudzenie kanału nadmuchowego
Zabrudzony węglem kanał dolotowy od wentylatora do palnika. Zanieczyszczenie kanału wentylatora to najpoważniejszy i najczęstszy problem z nadmuchem, jednocześnie bardzo łatwy do rozwiązania. Trzeba ściągnąć wentylator i wyczyścić bardzo szczegółowo wszystko co idzie w kierunku palnika, zalegający tam węgiel utrudnia nawiew. Do tego najlepiej wykorzystać odkurzacz przemysłowy lub zwykły z przejściem na zbieranie sadzy. Dodatkowo niektóre palniki retortowe posiadają klapki rewizyjne. Defro i SAS mają śrubę od spodu – po jej odkręceniu spadnie dolne wieko palnika i wysypie się zmielony węgiel, który też może blokować nawiew, palnik boczny SV-200 posiada pod palnikiem blachę czołową na dwóch śrubach – odkręcamy je i wyciągamy cały popiół jaki jest pod płytą z dziurami palnika, zamykamy, zakręcamy.
Zmiana źródła zasilania
próbujemy zamienić wtyczkę wentylatora z innym urządzeniem np. z podajnikiem (jeżeli można zamieniać wtyczki – czasami są takie same. Jeżeli uda się zamienić kable to uruchamiamy podajnik i powinien się włączyć zamiast podajnika wentylator, który jest podłączony zamiast podajnika i sprawdzamy czy teraz żar jest mocniej rozdmuchiwany czy nie ma większej różnicy.
Jeżeli nie da się zamienić wtyczek to warto spróbować (OSOBY Z DOŚWIADCZENIEM PRZY PRACACH ELEKTRYCZNYCH – najlepiej uprawniony elektromonter) z wykorzystaniem innego kabla lub wtyczki połączyć wentylator bezpośrednio z siecią 230V (wcześniej sprawdzamy czy wentylator jest na 230V – naklejka na wentylatorze). Te czynności służą temu żeby sprawdzić czy teraz żar jest mocniej rozdmuchiwany czy nie ma większej różnicy.
Jeżeli po zmianie zasiania wentylator pracuje dużo mocniej niż gdy był uruchamiany z trybu ręcznego faktycznie jako wentylator to może oznaczać, że uszkodzone jest wyjście sterujące w sterowniku – MOSFET lub inny elektroniczny element.
Jeżeli pomimo powyższych rób wentylator pracuje słabo, a razem ze zmiana mocy wentylatora w menu słychać że obroty nie zmieniając się za mocno, a start faktyczny wentylatora jest przy dużej mocy wentylatora (np. powyżej 20%) może to oznaczać, że uszkodzony jest kondensator w skrzynce przyłączeniowej wentylatora – można go zamówić w Internecie i wymienić
Jeżeli powyższe czynności nic nie zmieniają to przyczyny szukać należy dalej.
Nastawy wentylatora
Niektóre sterowniki (Tech – z niebieskim wyświetlaczem, AGRGOS PID Plus i inne) posiadają opcję wyboru wentylatora. Należy sprawdzić czy ten który jest zabudowany to ten który jest podany w opcjach naszego sterownika, jeżeli tak nie jest to warto spróbować innych nastaw dostępnych w Menu – możliwe że na innych nastawach nadmuch będzie pracować właściwie.
Teraz wszystko powinno pracować dużo lepiej, jeżeli nie to możliwe, że coś nie tak jest z wentylatorem i możliwe że trzeba go wymienić.
Klapa wentylatora – klapa zwrotna wentylatora

Niektóre wentylatory mają dodatkową klapkę z możliwością ustawienia jej pozycji. Niekiedy producenci celowo BLOKUJĄ tą klapkę w pozycji całkowicie otwartej – wtedy wszystko jest w porządku, ale niekiedy brud, zmiana temperatury lub przesunięcie się lekkie samego wentylatora spowoduje, że klapka zablokuje się w pozycji zamkniętej. Warto sprawdzić czy ta klapa jest w pozycji otwartej lub CZY OTWIERA SIĘ w momencie uruchomienia wentylatora! Czasami montażyści źle ustawią cięgno z obciążającymi nakrętkami i klapka WOGÓLE się nie otwiera, należy poprawić położenie tego obciążnika na samym wrzecionie – czyli poluzować śrubkę mocującą go do pręcika, i wychylić w inną stronę, tak aby klapka się otwierała lub była cały czas otwarta. W ten sposób często rozwiązuje się problem nadmuchu
Praca w PID – słaby nadmuch
Jeżeli w pracy ręcznej wentylator pracuje lepiej ale w trybie PID nadmuch jest za słaby to warto najpierw zwiększyć korektę nadmuchu.
Jeżeli to nie pomoże to można spróbować wejść w Menu Serwis (kod 5162) i sprawdzić nastawę maksymalnej temperatury spalin i można je podnieść (powinno być ok 260 StC), ale czasami żeby w domu było ciepło to spaliny muszą mieć jeszcze wyższą temperaturę wtedy podnosimy ten parametr jeszcze o 10 do 20 stC. Jeżeli to rozwiąże problem to wiadomo, że zabudowany kocioł jest za małej mocy i musi pracować ponad standardowe parametry – warto wtedy ocieplić dom lub przykręcić niektóre grzejniki.
Nieprawidłowa praca wentylatora w PID może wynikać z uszkodzonego lub ZABRUDZONEGO czujnika spalin – warto go czyścić raz w miesiącu razem z wylotem do komina. Jeżeli jego odczyty szybko się zmieniają i są raczej zafałszowane (bardzo wysokie lub bardzo niskie) to należy go wymienić