Ochrona powrotu kotła do czego służy

Reklamy

Funkcja ochrony powrotu kotła jest opcją we wszystkich nowoczesnych sterownikach. należy zadbać aby powrót do kotła miał właściwą temperaturę.

Następstwa gdy powrót wody do kotła jest zimny?

Reklamy

Funkcja ochrony powrotu kotła jest to dodatkowa opcja sterownika w piecach na węgiel i pellet. Zadaniem tej opcji jest podniesienie temperatury wody powracającej z instalacji do kotła, po to aby nie występowała korozja niskotemperaturowa w rejonie króćca przyłączenia u dołu kotła.

Reklamy

Skutki zimnego powrotu

Sytuacją bardzo niekorzystną dla kotła jest duża różnica temperatury wody powracającej do kotła oraz wody w kotle. Jeżeli temperatura w kotle jest podgrzewana do 50 stC i wyżej, a do pieca wpływa woda z instalacji o temperaturze ok 30 do 40 stC to zaczyna powstawać strefa zwiększonej wilgoci, co powoduje wykraplanie się wody, tak jak przy postawieniu zimnej butelki w ciepłym pomieszczeniu. Taka sytuacji powoduje przyspieszoną korozję i przyczyni się do wcześniejszego uszkodzenia kotła.

Zalety stosowania ochrony powrotu.

Ochrona powrotu wody do kotła (utrzymywanie temperatury powrotu do kotła najlepiej ns poziomie ok. 50 stC i więcej) przynosi kilka ważnych korzyści:

  • chroni kocioł przed szybką korozją – rdzewienie blach kotła i rozszczelnienie
  • stabilizuje pracę kotła – utrzymuje wysoką temperaturę w całym kotle
  • zmniejsza zużycie opału – węgiel pali się lepiej gdy cały płaszcz wodny jest nagrzany
  • zmniejsza ilość sadzy w kotle
  • powoduje, że nie ma problemu z smołą w kotle
ochrona powrotu kotła

Czym jest ochrona powrotu?

Ochrona powrotu kotła to opcja, która tak reguluje instalacją grzewczą, aby temperatura wody powracającej do kotła została podniesiona celem uniknięcia korozji kotła. Aby korzystać z tej opcji konieczny jest założony czujnik temperatury umieszczony na rurce powrotu do koła.

Do zabezpieczenia powrotu kotła wykorzystywany jest jeden z elementów:

  • zawór mieszający czterodrożny (4d)
  • zawór mieszający trójdrożny (3d)
  • pompa kotłowa
  • pompa przewałowa
  • pompa cwu (obieg bojlera)
  • termostatyczny zawór ATV

Reklamy

Funkcja ochrony powrotu może być realizowana na kilka sposobów.

Aby możliwe było korzystanie z funkcji ochrony powrotu przede wszystkim musi być podłączony do sterownika czujnik temperatury powrotu. Czujnik powrotu musi być założony prawidłowo, czyli jak najbliżej wejścia rur do kotła i dobrze jeżeli jest osłonięty np. pianką izolacyjną, żeby wskazywał dokładnie temperaturę wody.

Sterownik dba o to aby temperatura wskazana na czujniku powrotu była właściwa, dlatego ważne jest aby temperaturę na piecu utrzymywać ok. 65 stC. Problemem jest sytuacji, gdy

Ochrona powrotu z wykorzystaniem zaworu mieszającego czterodrożnego z siłownikiem lub trzydrożnego z siłownikiem.

Po włączeniu funkcji ochrony powrotu w opcjach zaworu mieszającego oraz po ustawieniu temperatury ochrony powrotu (najlepiej na 50 do 55 stC) sterownik zaczyna wykorzystywać ten odczyt. Jeżeli temp. powrotu spadnie poniżej zadanej Temp ochrony powrotu, wtedy automatycznie zamykany jest zawór mieszającym po to aby ciepło z kotła nie trafiało do instalacji, tylko żeby najpierw nagrzać wodę w kotle, a dopiero po osiągnięciu właściwej temperatury powrotu zawór mieszający dopuści ciepło do instalacji grzewczej.

Kup w sklepie ERLI siłownik zaworu mieszającego w niskiej cenie

Siłownik dla zaworu czterodrogowego lub trzydrogowego aby zadbać o właściwą temperaturę powrotu i instalacji grzewczej

EERLI Siłownik zaworu mieszającego cena
Reklamy

Ochrona powrotu przez dodatkową pompę krótkiego obiegu, np. pompę przewałową lub ochrona powrotu przez pompę kotłową

Jeżeli włączymy ochronę powrotu przez pompę dodatkową to sterownik po spadku temperatury powrotu poniżej zadanej w sterowniku wartości uruchomi dodatkową pompę krótkiego obiegu, która powinna łączyć wyjście z kotła z powrotem do kotła, a to odejście powinno być przed zaworem mieszającym. Po osiągnięciu zdanej temperatury powrotu pompa zostaje wyłączona.

ochrona powrotu kotła
Ochrona powrotu kotła z pompą kotłową i zaworem 4 drogowym

Ochrona powrotu z zaworem ATV (termostatyczny zawór automatyczny). Instalacji z sprzęgłem hydraulicznym

Reklamy

Ochrona powrotu z zaworem ATV (termostatyczny zawór automatyczny). Instalacji z buforem ciepła

Ochrona powrotu przez pompę cwu (ochrona powrotu przez pompę bojlera)

Jeżeli sterownik posiada opcję ochrony powrotu przez pompę obiegu cwu (tę funkcję posiadają np. sterowniki eCoal i BRULI w kotłach Ogniwo) to w chwili spadku temp. powrotu poniżej zadanej wartości sterownik uruchomi pompę bojlera. Jest to krótki obieg i jeżeli w bojlerze woda nie jest zbyt wychłodzona to szybko na powrocie kotła zacznie się podnosić temperatura.

Minusem ochrony powrotu przez pompę CWU jest fakt, że woda w bojlerze zostanie podgrzana do temperatury zbliżonej do tej na kotle dlatego jest to szczególna sytuacja, która może skutkować tym, że z kranów może lecieć woda o temp. ok. 60stC – o czym trzeba pamiętać. Drugim minusem jest pewien wzrost zużycia opału, ponieważ bojler podgrzany do wyższej temperatury generuje większe straty.

Kiedy lepiej wyłączyć ochronę powrotu a kiedy zostawić tą funkcję włączoną?

Reklamy

Z opinii użytkowników i własnego doświadczenia wiem, że załączona funkcja ochrony powrotu w sterowniku realizowana na zaworze mieszającym nie sprawdza się bo utrudnia prawidłową pracę układu grzewczego, a czasami zwyczajnie powoduje, że w domu jest zimno, chociaż na kotle temperatura jest powyżej 50 stC.
Problem zimnego powrotu trzeba rozwiązać, ale ważniejsze jest żeby w ogóle było w domu ciepło.

Problem z osiągnięciem ciepłego powrotu

Jeżeli nie ma pompy krótkiego obiegu, ochrona powrotu na zaworze mieszającym nie sprawdza się i jest wyłączona oraz zabudowany sterownik nie posiada opcji ochrony powrotu przez pompę cwu, to można skorzystać z poniższych wskazówek:

  • podnieść temperaturę na kotle do 65 stC lub nawet 70stC – możliwe że wtedy powrót zrobi się cieplejszy, jeżeli mamy zawór mieszający który sterujemy ręcznie, to regulujemy nim tak aby na grzejnik szła nieco niższa temperatura, wtedy więcej ciepła trafia na powrót
  • podnieść temperaturę zadaną na bojler na 70stC, przez to pompa cwu będzie pracować cały czas, dopóki temp. na kotle będzie wyższa od tej w bojlerze, to sprawi, że powrót będzie cieplejszy
  • trzeba zmodyfikować instalację i zabudować dodatkową pompę krótkiego obiegu
  • można wymienić rury instalacji przy piecu na takie o większej średnicy, dzięki czemu woda od zaworu mieszającego grawitacyjnie przejdzie do powrotu, o ile na kotle jest wystarczająco wysoka temperatura

Dyskusja na Facebook’u – zapraszam do dyskusji

Więcej informacji:

Reklamy
One Comment