Sterownik DEFRO K1PV4 (APCK) instrukcja i opis

Reklamy

Regulator K1PV4 / APCK montowany w kotłach z podajnikiem DEFRO zarówno w tych na ekogroszek jak i pellet

Reklamy

Instrukcja sterownika K1PV4 pdf – do pobrania. PRODUCENT DEFRO (Tech) nie aktualizuje instrukcji, nawet jest ona coraz trudniej dostępna, dlatego przystąpiłem o samodzielnego opisu funkcji tego sterownika. Montowany w wszystkich kotłach DEFRO np.: EKO LUX, EKO Mini, Sigma E, EKO SLIM, EKO Duo, ALFA, Beta, Calori, BIO SLIM. Poszczególne wersje oprogramowania różnią się nieznacznie, ale wiele z nich nie zostało nigdzie opasanych. Dotyczy K1Pv4, K1PRv4, K1Pv4 PZ, K1PRv4

  • Sterownik posiada funkcję pracy dwustanowej (bez PID) oraz automatycznej (z PID)
  • może sterować zaworami mieszającymi oraz pompami obiegowymi
  • posiada opcję współpracy z buforem

Opis dotyczy wybranych funkcji sterownika

Reklamy

1. Wybór widoku ekranu wyświetlacza.

Można wybrać jeden z dwóch głównych sposobów wyświetlania danych na ekranie czyli Domek i Panele.

Zmiana widoku ekranu

Należy wybrać opcję MENU na ekranie i przechodzi się do MENU obrazkowego, gdzie przewija się poszczególne pozycje aż do WIDOK EKRANU, którą należy kliknąć.

Dostępne opcje Widok Ekranu to:

  • Widok Paneli – widok szczegółowy
  • Widok Domu – ogólny widok z rozmieszczonymi elementami
  • EKRAN PRODUCENTA – to opcja serwisowa, widok uaktywnia się po wpisaniu kodu

Opis szczegółowy WIDOK PANELI

Widok Paneli pozwala na wyświetlanie interesujących nas aktualnie danych na lewym bądź na prawym panelu. Naciskając strzałki przewijania pod lewym lub prawym panelem.

Dostępne widoki to temperatura bieżąca kotła, temperatura CWU, temperatury mieszaczy, buforów oraz wykresy Temp. bieżąca kotła lub CWU (bojlera) – naciśnięcie na wykres powiększa go na cały ekran.

Przy pozycji PRACA/ROZPALANIE/WYGASZANIE/NADZÓR pracując w trybie automatycznym (PID włączony) może pokazywać się pozycja z % – oznacza to że aktualnie ustawiona Moc Kotła została ustawiona inna niż 100%.

Widoczne są ikony pracy poszczególnych urządzeń – podajnik, pompy i wentylator. pojawiający się znaczek „H” przy niektórych symbolach (podajnik i dmuchawa) oznacza, że działa kontrola pracy tego urządzenia przez Halotron – czyli wszystko jest ok. Jeżeli pojawia się błąd Hatronu nadmuchu to można akurat tę opcję pominąć, do czasu wymiany lub naprawy/wyczyszczenia halotronu nadmuchu

Opis szczegółowy Widok Domu

To uproszczony sposób prezentowania danych dotyczących układu grzewczego, który w czytelny sposób przedstawia większość ważnych informacji.

W nowszych wersjach sterownika ikony regulatora pokojowego znajdują się rejonie czujnika temperatury zewnętrznej.

2. Moc kotła – praca z PID

Parametr dostępny w MENU Ustawień, widoczny TYLKO podczas pracy PID Włączony.

Zmieniając ten parametr możemy w sposób programowy „ograniczyć „osłabić” kocioł. Jest to bardzo przydatna funkcja, z której korzystamy jeżeli kocioł zbyt szybko dochodzi do temperatury zadanej – oznacza to że pracuje z zbyt dużą mocą w stosunku do aktualnego zapotrzebowania. Polecam korzystanie z tej opcji w okresach przejściowych gdy temperatury zewnętrzne nie spadają poniżej 5 stC, lub jeżeli kocioł bardzo często przechodzi w stan NADZÓR – co jest sytuacją niepożądaną – wtedy zmniejszamy moc kotła do np 80%.

REDUKCJA MOCY KOTŁA w ustawieniach pozwala uniknąć zmiany nastaw serwisowych. Wielu użytkowników zmienia parametry wentylatora lub czas min lub max podawania i przerwy w ustawieniach serwisowych, a często problem można rozwiązać w opcjach MOCY KOTŁA i korekta wentylatora.

3. Korekta powietrza – praca z PID

Jest to opcja pierwszej pomocy w walce z spiekami lub nie dopalonym węglem.

Szczegółowy opis tej działania tej funkcji oraz jak walczyć ze spiekami znajduje się na mojej stronie LINK

Spieki

Jeżeli na palniku widzimy, że pojawiają się spieki, które tłumią ogień, utrudniają spadanie żaru i popiołu – to w pierwszej kolejności trzeba zmniejszyć moc nadmuchu. W tym celu ustawiamy korektę wentylatora w dół (poniżej 0). Po zmianie o 2% obserwujemy czy sytuacja uległa poprawie, czy dalej są spieki. I tak aż do skutku. Jeżeli osiągniemy efekt że nasz kocioł nie może osiągnąć zadanej temperatury lub kocioł zaczął kopcić to znak że niżej już nie możemy nastawić tego parametru.

Niedopalony węgiel

Jeżeli widzimy dużo nieprzepalonego węgla w popiele to można spróbować poprawić sytuację przez zwiększenie nadmuchu – czyli podnosimy korektę powietrza powyżej 0. Należy obserwować czy sytuacja się poprawia, czy nie powstają spieki lub czy żar nie zaczął się zapadać za mocno.

Zapadający się żar

Jeżeli żar na palniku jest nisko, zapada się, a temperatura po osiągnięciu zadanej wartości zaczyna szybko spadać przyczyną może być zbyt mocny nadmuch. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być redukcja siły nadmuchu, czyli korekta powietrza w dół – poniżej zera.

Szczegółowy opis korekty wentylatora

Reklamy

4. Praca zaworu mieszającego

Opcje zaworu mieszającego dostępne w Menu ustawień, następnie Ustawienia zaworów.

Sterownik może regulować dwoma mieszaczami, np. dwa obiegi grzejnikowe lub obieg grzejnikowy i podłogówki.

Każdy obieg mieszacza posiada swoją pompę oraz swój czujnik, który powinien znajdować się za pompą, aby mierzyć faktyczną temperaturę obiegu.

Typ zaworu

zawór może być opisany jako C.O. (grzejnikowy) lub podłogowy. Różnice dotyczą sposobu regulacji i kalibracji zaworu. W uproszczeniu można przyjąć, że zawór określony jako C.O. czyli grzejnikowy może przekroczyć zadaną temperaturę bez negatywnych konsekwencji dla instalacji – może osiągać wysokie temperatury, natomiast zawór określony jako Podłogowy będzie regulować wolniej oraz bardziej będzie pilnować aby nie przekroczyć określonych temperatur maksymalnych, aby nie uszkodzić instalacji ogrzewania podłogowego i samej podłogi.

Ochrona powrotu

Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego
obiegu, która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten
sposób, że gdy temperatura powrotu jest zbyt niska, to zawór przymyka się do czasu, aż powrót osiągnie odpowiednią temperaturę – nastawioną przez użytkownika.

Funkcja ta chroni również kocioł przed niebezpiecznie wysoką temperaturą kotła, by nie dopuścić do zagotowania wody. W tym przypadku jeżeli temperatura na kotle przekroczy wartość graniczną (podaną w ustawieniach) to zawór otwiera się do maksymalnej pozycji (dotyczy tylko zaworu CO, zawór PODŁOGOWY nie zostanie otwarty) – jest to przydatna funkcja.
Po załączeniu tej funkcji użytkownik ustawia minimalną doduszaną temperaturę powrotu oraz
maksymalną dopuszczalną temperaturę kotła.

Z doświadczenia wiem, że ochrona powrotu przed zbyt niską temperaturą UTRUDNIA prawidłową pracę kotła z kilku powodów:

  • czujnik powrotu często jest założony w złym miejscu i nie mierzy faktycznej temperatury wody powracającej do kotła, zatem wprowadza sterownik w błąd
  • gdy po postoju instalacji grzewczej jej temperatura spadła i chcemy na nowo zagrzać cały zład wody, to ochrona powrotu nam to utrudnia, bo zamyka i otwiera zawór, zamiast pozwolić zacząć wodzie cyrkulować w grzejnikach.
  • gdy instalacja jest duża, a nasz kocioł nieco za słaby to godzimy się z faktem, że powrót jest chłodny, w przeciwnym razie w ogóle nie ogrzejemy domu!

Regulator pokojowy – dla zaworu mieszającego

www.sterownikitech.pl

W tym miejscu można powiązać podłączony do pieca regulator pokojowy z pracą zaworu mieszającego. Istnieje kilka różnych wersji aplikacji z różnymi dostępnymi opcjami w tym zakresie.

Najważniejsza opcja dotyczy wyboru samego regulatora pokojowego

TECH RS / SPK LUX

regulator z oprogramowaniem DEFRO, służy do pełnej komunikacji między sterownikiem kotła i pokojowym. Wyświetla podstawowe parametry pracy kotła, reguluje płynnie pracą zaworu mieszającego w zależności od temperatury pomieszczenia gdzie się znajduje. Ten regulator podłączany jest do wejścia RS na obudowie sterownika

Regulator standard

Regulator Bezprzewodowy Salus 091FLRFV2
www.kotly.com

uniwersalny termostat pokojowy podłączany do listwy sterownika pod pozycją „reg. pok.” Funkcjonuje na dwustanowym sygnale, na zasadzie ma grzać lub nie. Dla tego sterowania można skorzystać z opcji Obniżenie Pokojówki – jest to nastawa mówiąca „o ile ma zostać obniżona temperatura za zaworem (czyli na grzejniki lub podłogę) jeżeli termostat pokojowy da sygnał że osiągnięto zadaną temperaturę pomieszczenia. Po spadku temperatury pomieszczenia termostat da sygnał że trzeba ponieść temperaturę za zaworem – czyli wyłączy obniżenie temperatury. Informacja o obniżeniu pokazana jest jako liczba z znakiem minus przy temperaturze zadanej zaworu mieszającego. Termostat uniwersalny może być bezprzewodowy, wtedy do sterownika kotła podłącza się odbiornik sygnału termostatu.

Obniżenie pokojówki

można nastawiać w okresach przejściowych na 5 do 8 stC, a w czasie występowania niskich temp. zew. lepiej zastosować obniżenie od 3 do 7 stC, żeby zbytnio nie wychłodzić pomieszczeń.

Histereza zaworu

opowiada za dopuszczalną odchyłkę od zadanej temperatury, czyli gdy jest ustawiona na 2 stC, to zawór zacznie korygować temp. gdy różnica bieżącej temperatury zaworu wyniesie 3 stC do zadanej.

Kontrola temperatury

czas co ile nastąpi ruch korygujący położenie zaworu, jeżeli będzie 60 sek, to zawór wykona ruch co 1 min, a to może być za długa przerwą w regulacji, lepiej ustawiać go pomiędzy 15 a 30sek.

kotly.com

Czas otwarcia

podanie czasu otwarcia zaworu, czyli jak długo otwiera się zawór do wartości 100%. Czas ten podany na tabliczce znamionowej siłownika zaworu mieszającego, najczęściej to 120sek lub 140sek.

Skok jednostkowy

to wartość procentowa skoku jednostkowego, czyli jaki maksymalny procent otwarcia bądź zamknięcia może jednorazowo wykonać zawór (maksymalny ruch zaworu w jednym cyklu
pomiarowym).

Minimalne otwarcie

wartość procentowa do jakiej zamknie się zawór. Jeżeli masz problem z nagłym wzrostem temperatury kotła po zamknięciu zaworu (czyli po przekroczeniu zadanej temperatury zaworu) lepiej jest ustawić tę wartość na większą niż standardowe 5%, czyli 10 lub 15%. Większa wartość sprawdza się w domu nie ocieplonym, gdzie nie wskazane jest całkowite ograniczenie ogrzewania na grzejniki.

Pogodówka

Funkcja, która ustala automatycznie temperaturę zaworu na podstawie temperatury zewnętrznej, dlatego aby z tej opcji korzystać musi być podłączony czujnik temperatury zewnętrznej. Aby temperatura grzania była zgodna z oczekiwaniami domowników należy USTALIĆ SOBIE, jaka ma być temperatura ogrzewania przy temperaturze zewnętrznej -20, -10 , 0 i 10 stC.

Pompa zaworu

Aktywowanie postoju pompy po osiągnięciu zadanej temperatury pomieszczenia (sygnał dogrzania z sterownika pokojowego) oznacza, że pompa ogrzewania zostanie zatrzymana po osiągnięciu zadanej temperatury, a tym samym nagle może wzrosnąć temperatura kotła, lepiej z tej opcji nie korzystać ponieważ mocno wpływa na stabilność pracy kotła. Zastosowanie tej funkcji sprawdza się częściowo w obiegu ogrzewania połogowego i/lub w piecach pelletowych, które szybko osiągną zadaną temperaturę i wygaszą się, czekając z ponownym rozpaleniem do czasu spadku temperatury w pomieszczeniu.

Jeżeli posiadasz wiedzę o tym sterowniku i chęci do stworzenia opisu jakieś funkcji sterownika to również zapraszam do kontaktu.


Reklamy
41 komentarzy