Jak działa PID w piecu na ekogroszek DEFRO i SAS
Spis treści
- 1 Co to jest PID
- 2 PID w kotłach z podajnikiem
- 3 Jak PID dobiera czas podawani i przerwy?
- 4 Algorytm PID – skąd wie co robić?
- 5 Po co jest czujnik temperatury spalin?
- 6 Rozpalanie w trybie PID
- 7 Parametry mocy w MENU SERWIS
- 8 Jak PID dobiera wartości do aktualnej sytuacji?
- 9 Gdzie jest informacja z jaką mocą pracuje piec?
- 10 Zabezpieczenia w PID
- 11 Jak włączyć PID
- 12 Zawór mieszający w kotle z PID
Piec z podajnikiem może działać bardziej automatycznie z włączonym PID. Jak działa PID w piecu na ekogroszek DEFRO i SAS. Co to jest PID. Na czym polega Regulacja pracy kotła z PID na pellet i ekogroszek. Problem z ustawieniami PID. Co regulować w pracy z PID. Zalety pracy pieca z PID. Minusy pracy z PID. Jak wyłączyć PID. Jak włączyć PID
Co to jest PID
PID to algorytm regulacji, który jest powszechnie wykorzystywany w automatyce przemysłowej. Pierwsze regulatory PID zastosowano na początku XX wieku i spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Prace nad rozwinięciem regulacji PID ciągle trwają.
PID w kotłach z podajnikiem
Jak działa PID w piecu na ekogroszek i pellet. W sterowniku zastosowano algorytmy PID aby usprawnić pracę kotła, zautomatyzować jego regulację oraz poprawić parametry pracy i spalanie pieców na paliwo stałe.
Algorytm PID odczytuje dane z czujników i dobiera parametry pracy w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Jeżeli wszystko działa bez problemu to proces spalania w PID daje bardzo dobre efekty.
Jak PID dobiera czas podawani i przerwy?
Z doświadczenia przy regulacji bardzo wielu kotłów z opcją PID wiem, że sterowniki z opcją PID to urządzenia które radzą sobie w każdej sytuacji. Algorytmy nie reagują samoistnie i inteligentnie.
Algorytm PID – skąd wie co robić?
Sterownik zabudowany w kotle do swojej pracy i regulacji potrzebuje informacji takich jak:
- temperatura kotła
- temperatura spalin
- ilość powietrza przechodząca przez wentylator
Na podstawie tych odczytów oraz bazując na temperaturze zadanej kotła, algorytm dobiera parametry pracy z widełek określonych przez producenta, a możliwych do zmiany w menu serwis (Sterowniki tech z DEFRO, SAS, Stalmark itp).
Kocioł analizuje czy temperatura spalin i kotła rośnie czy spada i w jakim tempie się zmienia. Do tego dobiera intensywność nawiewu i podawania.
Po co jest czujnik temperatury spalin?
Prawdziwy Algorytm PID bazuje na odczytach temperatury spalin, nie tylko na temperaturze kotła. Dlatego czujnik temperatury spalin ma DECYDUJĄCE ZNACZENIE dla prawidłowej pracy. Należy ten czujnik temperatury spalin czyścić bo inaczej kocioł pracuje nie prawidłowo co może skutkować tym, że kocioł kopci, tworzy się dużo sadzy i nie przepala węgla oraz NIE OSIĄGA zadanej temperatury.
Rozpalanie w trybie PID
Gdy kocioł jest wygaszony i chcemy go rozpalić to rozpoczynamy od wejścia w tryb ręczny i wybierając opcję PODAJNIK DO PRZODU wypychamy na palenisk świeży węgiel. Następnie dokładamy np. podpałkę do grilla w kostkach, podpalamy przysypujemy lekko węglem z góry i możemy kliknąć w MENU ikonę Zapałki i skorzystać z trybu automatycznego rozpalenia lub rozpalić kocioł w trybie ręcznym.
Parametry mocy w MENU SERWIS
Wartości graniczne w menu serwis to zestawy nastaw przypisane do określonej mocy kotła. Mówią w jakich granicach sterownik może dobierać wartości podawania, przerwy i nadmuchu.
Wartości wstępne, graniczne określone w Menu Serwis:
- minimalna i maksymalna praca podajnika
- minimalna i maksymalna przerwa podajnika
- minimalna i maksymalna wentylator roboczy %
- minimalna i maksymalna prędkość obrotowa wentylatora (różna dla różnych typów wentylatora/ hallotronu)

Jak PID dobiera wartości do aktualnej sytuacji?
Sterownik dobiera wartości z zakresów zdefiniowanych. Można powiedzieć że gdy kocioł pracuje na 100% mocy to korzysta z MAX czasu podawania, MIN czasu przerwy i MAX mocy wentylatora pilnując aby obroty hallotronu (turbinki pomiarowej) były takie jak dla wartości maksymalnych.
Analogicznie jest dla pracy z 1% mocy czyli sterownika zadaje parametry pracy dla najsłabszych nastaw.
Sterownik zmienia nastawy pracy gdy WIDZI, że zaczyna rosnąć temperatura spalin, wtedy zaczyna zmniejszać dawki paliwa, a gdy temperatura kotła zaczyna spadać i oddalać się od wartości zadanej wtedy zaczyna zwiększać moc pracy – więcej węgla mocniejszy nadmuch.
Gdzie jest informacja z jaką mocą pracuje piec?
Gdy jest włączony tryb zPID to przy symbolu wentylatora znajduje się procent, który mówi z jaką siłą w % aktualnie pracuje kocioł. Czyli gdy musi nadrobić dużą różnicę do temperatury zdanej będzie pracować na 100%, gdy zacznie się zbliżać do tej temperatury moc zacznie się zmniejszać, a gdy przekroczy zadaną temperaturę kotła to moc zacznie spadać aż do 1%.

Gdy temperatura kotła przekroczy o 5stC wartość zadaną wtedy kocioł przechodzi do trybu NADZÓR.
Zabezpieczenia w PID
Gdy temperatura spalin zaczyna zbliżać się do ALARMOWEJ TEMPERATURY SPALIN (standardowo Alarm temperatury spalin ustawiony jest na 220 StC) to aby ograniczyć tą temperaturę siła pracy wentylatora spada do ok. 30%, co skutkuje często kopceniem pieca. Innym skutkiem zadziałania tego ogranicznika jest PROBLEM Z OSIĄGNIĘCIEM zadanej temperatury – w domach nie ocieplonych czasami konieczne jest tak intensywna praca kotła, że spaliny MUSZĄ przekraczać 200 StC, w takich sytuacjach trzeba podnieść poziom temperatury alarmowej.
Jak włączyć PID
Opcja załączenia pracy PID znajduje się w Menu Instalatora (SAS) lub Menu Ustawień (DEFRO) jako jedna z ostatnich opcji.
Zawór mieszający w kotle z PID
Obsługa zaworu mieszającego w kotle pracującym w PID, jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zawór mieszający sterowany siłownikiem połączonym z kotłem utrzymuje stałą temperaturę na grzejnikach. Można łatwo ustawić właściwą temperaturę obiegu grzewczego niezależną od temperatury kotła.