Co zrobić jeżeli kocioł dymi, jaki jest powód?
Spis treści
Masz problemy z dużym zadymieniem wydobywającym się z pieca? Dym wydobywa się z szczelin nawet po zamknięciu drzwiczek? Jeżeli zdarza Ci się problem tego rodzaju to koniecznie przeczytaj dlaczego kocioł mocno dymi.
Mocne zadymienie rozchodzące się w pomieszczeniu pieca i sąsiednich pomieszczeniach jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców. Zadymienie oznacza powstawanie czady, zmniejszenie ilości tlenu a to może prowadzić do nagłej utraty świadomości i przytomności!
Wiedząc o takim niebezpieczeństwie warto skupić się nad całkowitym rozwiązaniu problemu .
Przyczyny powstawania mocnego zadymienia
Jest kilka przyczyn mogących doprowadzić do problemów z dużym zadymieniem
Błędne nastawy sterownika
W najprostszym przypadku to po prostu nastawiona zbyt mała siła wentylatora. Jeżeli wentylator działa z zbyt niskimi obrotami nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości powietrza do paleniska, tym samym powodując kopcenie, ogień przybiera kolor bliżej czerwonego.
Rozwiązanie to zwiększenie mocy wentylatora lub zmniejszenie ilości podawanego opału. Po kilku minutach jeżeli korekta nastaw przyniosła skutek, ogień staje się jaśniejszy i po otwarciu drzwiczek paleniska nie następuje już silne zadymienie.
Nieprawidłowości w instalacja kotła – część mechaniczna
Awaria elementu instalacji kotła lub zły ich dobór może skutkować zwiększonym zadymieniem paleniska. Mowa tu o złej pracy wentylatora, który pomimo, że dmucha to jednak z nie wystarczającą siłą. Powodem może być źle dobrany wentylator do kotła. Problem może nie ujawnić się od razu, ponieważ w okresie kiedy kocioł nie musi pracować na maksymalnych mocach wydajność wentylatora może być na granicy wystarczalności, jednak, kiedy wzrasta ilość podawanego opału do paleniska nie trafi wystarczająca ilość powietrza i opał spala się przy dużej ilości dymu i produkuje dużą ilość sadzy.
- Czy uszkodzony jest sterownik? W takiej sytuacji należy zdiagnozować sterownik – można próbować chwilowo przejść w pracę ręczną i sterować mocą wentylatora i sprawdzić czy jest w stanie wogóle dmuchać mocniej niż w normalnym trybie pracy.
- Może być uszkodzony kondensator zabudowany w skrzynce przyłączeniowej wentylatora – można go profilaktycznie wymienić.
- Możliwe, że oryginalnie został założony za słaby wentylator w stosunku o mocy kotła i nawet ręczne podniesienie jego mocy nie rozwiązuje problemu.
- Możliwe, że standardowy wentylator został po awarii wymieniony na „prawie taki sam”, ale jednak inny, za słaby o innych parametrach.
Przytkany kanał dolotowy do paleniska
Wentylator pomimo dużych obrotów nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo powietrza, przyczyną może być nadmiernie przysłonięta przysłona wentylatora, wystarczy ją odsunąć aby dopuścić więcej powietrza. Innym rozwiązaniem może być zdjęcie wentylatora i wyczyszczenie kanału od wentylatora do paleniska – najlepiej zrobić to z użyciem odkurzacza – często ten problem zostanie w ten sposób rozwiązany.

Opał złej jakości
Opał złej jakości, którego parametry spalania nie mieszczą się w parametrach ekogroszku. Duże zadymienie powoduje opał mokry oraz węgiel zabrudzony przez dużą ilość najdrobniejszego węgla czyli miału.
Zatkane odprowadzenie spalin w piecu
Spaliny z palącego się opału przelatują przez piec określonym torem, który musi być w całości wyczyszczony i udrożniony. Należy dobrze znać swój piec aby dowiedzieć się w jaki sposób wyczyścić zakamarki swojego pieca – dotyczy to zarówno kotłów na węgiel jak i pellet. Żeby to dobrze wyczyścić trzeba otworzyć np. górną pokrywę rewizyjną, w której niektóre kotły mają manipulatory do czyszczenia kanałów wylotowych – należy całą pokrywę otworzyć i wyczyścić znajdującą się sadzę. Demontaż może być naprawdę trudny, ale trzeba ją co jakiś czas otwierać.
Zatkana rura między piecem a kominem (czopuch)
Należy dostać się do rury wychodzącej z pieca do komina. Często na tym odcinku montowana jest klapka rewizyjna, którą należy otworzyć i sprawdzić jak wygląda w środku. Często na tym odcinku występuje zbieranie się sadzy, do tego stopnia, że blokuje przepływ spalin. Należy ten odcinek szczegółowo wyczyścić oraz oczyścić czujnik temperatury spalin, który jest zabudowany w tym miejscu – jest to metalowa cienka rurka z kablem i jest połączony z sterownikiem – sadza zalepia ten czujnik i powoduje fałszywy odczyt temperatury spalin.
Zatkany komin

Zastanów się kiedy ostatni raz był kominiarz i kiedy FAKTYCZNIE czyścił szczotką komin. Zatkany przewód kominowy może spowodować trudności z paleniem w piecu oraz nawet zaczadzenie mieszkańców. Jeżeli wszystkie inne metody zawiodły, to koniecznie wezwij kominiarza jeżeli komin nie był czyszczony minimum 6 m-cy wcześniej, a zgodnie z obowiązującymi przepisami, komin powinien być czyszczony 4 razy w roku.